Zbiorniki retencyjne – Gdańsk

Zbiorników retencyjnych w Gdańsku jest ponad 50, pod opieką PZW jest ich 30. Pełen wykaz możemy zobaczyć na stronie pzw.gda.pl. Zbiorniki retencyjne, status łowiska uzyskały w 2012 roku. Wbrew pozorom są to całkiem ciekawe łowiska. Dla mieszkańców to także miejsca na spacery, a także rekreację na świeżym powietrzu, ponieważ przy kilku zbiornikach zainstalowane są siłownie pod chmurką.

W zbiornikach dopuszcza się połów ryb z brzegu. Zabrania się połowu ryb z lodu, spinningowania w okresie od 1 stycznia do 30 kwietnia. Na wszystkich zbiornikach obowiązuje zakaz wędkowania w okresie 14 dni po dokonanych zarybieniach. Podstawowym warunkiem wędkowania jest posiadanie karty wędkarskiej, oraz nabycie zezwolenia na wędkowanie w zbiornikach retencyjnych. Członkowie PZW, którzy opłacili składki na wody nizinne lub górskie, bądź wykupili składkę na jedno łowisko, albo wnieśli dowolną składkę uzupełniającą nie muszą wnosić opłat. To samo dotyczy dzieci do lat 14 wędkujących pod opieką dorosłych posiadających kartę wędkarską i członków honorowych PZW. Członkowie okręgu gdańskiego PZW jak i członkowie PZW z innych okręgów, którzy nie wykupili żadnej składki okręgowej muszą uiścić składkę 10 zł. Osoby niezrzeszone i cudzoziemcy ponoszą opłatę 40 zł (2015 rok).

zbiornik retencyjny łabędzia gdańsk
zbiornik retencyjny łabędzia gdańsk
zbiornik retencyjny łabędzia gdańsk

Gdańskie zbiorniki retencyjne są dość płytkie. Z reguły głębokość wynosi 1-1,5 metra, choć kilka zbiorników w najgłębszych miejscach ma do 2,5 metra.

Gatunki ryb jakie występują w zbiornikach to przede wszystkim lin, karaś, szczupak, okoń, płoć. W części zbiorników występuje również karp, leszcz, krąp. W pojedynczych zbiornikach spotkać można gatunki takie jak wzdręga, boleń, kleń, jaź, pstrąg, sandacz, czy nawet węgorz. Rybostan jest dość bogaty, ale same łowiska nie są łatwe. Ryby w łowiskach mają co jeść. Śmiało można powiedzieć, że na niektórych zbiornikach najlepszą przynętą jest bułka, lub skórka od chleba, które wrzucają amatorzy dokarmiania kaczek. W przypadku przynęt trzeba próbować na białe i czerwone robaki, a także na kukurydzę. Karpia i dużego karasia można próbować złowić na kulki proteinowe. Aby złowić większą rybę, trzeba czasami nęcić kilka dni, najlepiej ciemną zanętą, mało widoczną dla kaczek.

zbiornik retencyjny subisława gdańsk
zbiornik retencyjny subisława gdańsk
zbiornik retencyjny wielkopolska gdańsk
zbiornik retencyjny wielkopolska gdańsk
zbiornik retencyjny wileńska gdańsk
zbiornik retencyjny wileńska gdańsk

Podsumowując, gdańskie zbiorniki retencyjne są dobrą alternatywą dla wędkarzy, którzy nie mają możliwości lub czasu wyjeżdżać na dłuższe wyprawy. To też dobre miejsca do nauki dla najmłodszych adeptów wędkarstwa, testowania nowych przynęt spinningowych. Zauważyłem też, że z roku na rok jest coraz trudniej, gdyż w szczególności starsi wędkarze zabierają każdą rybę z łowiska. Mięsarze to niestety plaga na tych zbiornikach. Z czasem postaram się szerzej opisać poszczególne zbiorniki, na których spędziłem więcej czasu.

Oceń artykuł:

BeznadziejnySłabyŚredniDobryBardzo dobry (4 głosów, średnia ocen: 5,00 z 5)
Loading...

5 komentarze do “Zbiorniki retencyjne – Gdańsk

 • 1 grudnia 2015 o 11:30
  Permalink

  Wygląda bardzo dobrze! Dużo zieleni na brzegach, bardzo to lubię, dlatego też jedną z moich ulubionych rzek jest Pilica.

  Odpowiedz
 • 7 maja 2016 o 19:23
  Permalink

  Mam pytanie,czy można łowić w zbiornikach retencyjnych.Dokładnie chodzi o zbiornik przy ul.Orłowskiej w Gdańsku?

  Odpowiedz
  • 8 maja 2016 o 21:36
   Permalink

   Zbiornik Orłowska znajduje się w wykazie zbiorników retencyjnych dopuszczonych do wędkowania.

   Odpowiedz
 • 2 października 2016 o 10:24
  Permalink

  Cześć. Fajny blog. Cieszy mnie najbardziej, że można znaleźć tu pierwsze opisy zbiorników retencyjnych. Dziękuję.

  Odpowiedz
  • 3 października 2016 o 00:07
   Permalink

   Dzięki za dobre słowo 🙂 na dniach ukaże się artykuł o zbiorniku retencyjnym Jasień.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *