Zbiornik retencyjny Łabędzia – Gdańsk

Gdańskie zbiorniki retencyjne cieszą się dużą popularnością wśród miejscowych wędkarzy. W tym artykule przedstawiam zbiornik retencyjny przy ul. Łabędziej. Zbiornik na którym łowię najczęściej, z racji tego, że mam tam najbliżej, co sprzyja szybkim wypadom po pracy. Zbiornik ten powstał z połączenia 2 istniejących stawów i znajduje się w Gdańsku-Zaborni.

zbiornik retencyjny Łabędzia Gdańskzbiornik ŁabędziaPowierzchnia zbiornika retencyjnego “Łabędzia” wynosi 1,79 ha. Jest to dość spory zbiornik jak na gdańskie warunki. Jest dość płytko, głębokość od 0,5 metra do 1,5 metra. Oddałem setki rzutów i nie zauważyłem, żeby gdzieś było głębiej. Bardzo mała ilość zaczepów. Trzeba uważać obok płyt betonowych i przy wypływie wody. Dno jest muliste.

Rybostan zbiornika ciekawy, aczkolwiek ilościowo jest już gorzej. Dominuje skarłowaciały okoń.okoń ze zbiornika retencyjnego Kilka lat temu były tam okonie po 40 cm. Jest duży karaś, który potrafi pięknie wygrzewać się na słońcu. Karaś bardzo często przekracza tam 1,5 kg. Można złowić tutaj naprawdę medalowe okazy. Ostatnie 2 lata ten karaś bierze bardzo chimerycznie. karaś ze zbiornika retencyjnego ŁabędziaOd czasu do czasu trafia się piękny lin, również w medalowych normach. Poza tymi gatunkami jest szczupak, ale jest go mało. szczupak ze zbiornika ŁabędziaByły mamuśki nawet około 10 kg. No właśnie były, bo niestety, ale ludzie łowiący tam biorą praktycznie wszystko, ale to już standard na zbiornikach retencyjnych. Jest jeszcze duży leszcz, ale jest go bardzo mało. Widziałem też małego karpika, więc ten gatunek również występuję. Podobno jest płoć, ale ja jej nigdy nie złowiłem.

Ja w 90% chodzę tylko spinningować. W maju i jesienią chodzę za szczupakiem, a latem łowię na boczny trok i szukam tych większych okoni, ale ich jednak nie widać. Jeśli są to naprawdę w bardzo znikomej ilości. Zdarzyły mi się obcinki szczupaków, szczególnie w tym trzcinowym zakolu.

Boczny trok to najlepsza metoda na tym zbiorniku, ale niestety cały czas trafia się skarłowaciały okoń. Brania czasami, jedno za drugim, więc jak ktoś chce pouczyć się tej metody to ten zbiornik jest jak najbardziej odpowiedni. Na lekkie główki jigowe – 1 g, 1,5 g brania są bardzo sporadyczne, więc tą metodę można sobie odpuścić. Paprochy jakie zakładam na haczyk o wielkości 6 lub 4 są zazwyczaj w kolorze: herbata z pieprzem, fluo, marchewkowy. Oczywiście warto też popróbować z różnymi domieszkami brokatu.

Wszystkie szczupaki, które złowiłem na tym zbiorniku, a było ich bodajże 6 (wszystkie dalej pływają, no chyba, że ktoś inny je trafił) złowiłem na małe przynęty do 3-3,5 cm. Łowiąc na większe gumy, czy slidery Salmo nie miałem brań.

Jeśli chodzi o karasia i lina to próbować należy na białe robaki, kukurydzę i inne wynalazki typu kulki proteinowe, pellet można sobie odpuścić. Jeśli karaś się wygrzewa to wtedy na bułkę można próbować. Ustawiając mały grunt, czasami się poszczęści. Z gruntu było kiepsko, lepsze efekty metodą spławikową. Warto zaopatrzyć się w kołowrotek z dobrym hamulcem, jeśli łowimy na cienkiej żyłce.

Podsumowując ogólnie łowisko średnio trudne. Jeśli ktoś chce się nauczyć łowienia garbusów to poligon do nauki. Z białą rybą jest już nieco gorzej, trzeba cierpliwości, bo zdarza się, że podczas łowienia może nie być ani jednego brania. Miałem tutaj tak często. Szczególnie z rana, dopiero później zauważyłem, że ta ryba zaczyna żerować koło godziny 9. Zbiornik Łabędzia położony w fajnym miejscu blisko głównej ulicy Kartuskiej. W porównaniu do innych zbiorników retencyjnych np. Jasień, Cedrowa, czy Wileńska jest tutaj dużo spokojniej i można dość przyjemnie odpocząć.

Oceń artykuł:

BeznadziejnySłabyŚredniDobryBardzo dobry (3 głosów, średnia ocen: 5,00 z 5)
Loading...

7 komentarze do “Zbiornik retencyjny Łabędzia – Gdańsk

 • 19 listopada 2016 o 16:24
  Permalink

  Przyjemny stawik ale jak wszędzie na wodach PZW plaga mięsiarzy zrobiła swoje. Niedługo chyba dojdzie do tego, że będziemy mieli więcej wędkarzy niż ryb w zbiornikach. Jak tam jesienne łowy trafiło się już coś większego czy jeszcze może za ciepła jesień nie obudziła mamusiek?

  Odpowiedz
  • 19 listopada 2016 o 22:18
   Permalink

   Tej jesieni z większych to 89 cm.

   Odpowiedz
 • 27 listopada 2016 o 17:11
  Permalink

  Witam. Bardzo fajny ciekawy blog wędkarski miło się czyta 🙂 ten weekend spędziłem na zbiorniku opisywanym,, łabędzia ‘ próbowałem szczęścia spinningujac ale niestety zero kontaktu z rybą. Mam pytanie na jakie główki jiggowe lowiles tam. Ja próbowałem od 3 do 7 g. Rożne nie duze gumy relaxa. Mannsa. Reno i savage gear. Nawet na mala obrotowke i twisterki. Zero brań. Może jakieś porady. Ja się uczę spinningu. Wcześniej tylko grunt. Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • 27 listopada 2016 o 19:42
   Permalink

   Też w sobotę tam łowiłem, ale bez żadnego efektu. A testowałem małą mandulę. Obecnie tam ciężko już coś złowić, podobnie na Cedrowej. Tam już od kilku wyjść nie miałem żadnego brania. Im chłodniej tym ryby mniej żerują. Na Łabędziej jest bardzo płytko. Tam główki maksymalnie do 5g. Ja najczęściej używam 3g. Z reguły małe gumy Manns, Keitech 2 i 3. Na główki jigowe jest dużo mniej brań, najwięcej brań masz na boczny trok i to okonki, ale teraz i z tym słabo, bo ciężko się wstrzelić w żerowanie. Nie jest to łatwy zbiornik, nie ma aż tam tak dużo ryby. Szczupaka jest naprawdę mało.

   Odpowiedz
  • 27 listopada 2016 o 19:47
   Permalink

   W spinningu też istotne jest szczególnie przy łowieniu okoni grubość plecionki, bądź żyłki, jak również używanie fluorocarbonu. Napisz w kontakcie na maila to wtedy więcej postaram się wskazówek udzielić odnośnie tego zbiornika.

   Odpowiedz
 • 28 listopada 2016 o 01:06
  Permalink

  Ok dzięki za odpowiedź a może polecasz jakias inna Gdańska retencje w okolicach gdzie mozna po spinningowac z efektem. Dopiero sie uczę sprzętu nie mam jakiegoś super. Chcialbym się zarazić spinningowaniem. Oglądam
  Wiele filmików jak prowadzić przynęty itd ale póki co idzie opornie. :p z braniami. Próbowałem tez na świętokrzyskej 2 ale tam dużo zaczepow. Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • 28 listopada 2016 o 20:56
   Permalink

   Spróbuj na zbiorniku Jasień za Wróbla Stawem.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *