Zbiornik retencyjny Cedrowa – Gdańsk

Z racji tego, że mieszkam w Gdańsku mam ten komfort, że w swojej najbliższej okolicy mam do wyboru kilka zbiorników retencyjnych. Ich bliskość, a co za tym idzie szybki czas dojazdu, pozwala nawet na krótkie łowienie w ciągu tygodnia. W tym sezonie spędziłem na kilku z nich trochę czasu, dlatego też postanowiłem, że podzielę się swoimi spostrzeżeniami.

Na pierwszy dłuższy opis wybrałem zbiornik retencyjny położony w pobliżu ogródków działkowych przy ulicy Cedrowej. Dojechać możemy tam od ulicy Kartuskiej, lub od strony cmentarza Łostowickiego. Zbiornik utworzony kilka lat temu. Wcześniej w tym miejscu był mniejszy staw, w którym licznie występował szczupak i to trzeba przyznać dość duży.

Sam zbiornik jest dość płytki, w większości miejsc nie przekraczający 1,5 metra. Są również miejsca, gdzie głębokość nie osiąga nawet 1 metra. W najgłębszym miejscu na środku będzie około 2 metrów. Brzeg praktycznie na całej długości umocniony siatką. Tylko od strony ulicy są miejsca gdzie tej siatki nie ma. Siatka nie jest dużą przeszkodą w łowieniu na spławik czy metodą gruntową. Problemy mogą pojawić się przy spinningu. Przyznam, że sam straciłem kilka główek jigowych, obrotówek, a nawet woblera. Teraz poznałem dużo lepiej newralgiczne miejsca i strat w ostatnim czasie unikam. Zbliżając przynętę do brzegu musimy wyżej unosić spinning, przez co ograniczymy zaczepy. Radzę też unikać rzutów wzdłuż linii brzegowej, bo jest bardzo płytko i nie trudno zahaczyć o oczka metalowej siatki.

zbiornik retencyjny cedrowa gdańsk
zbiornik retencyjny cedrowa gdańsk

Przejdźmy teraz do rybostanu, który nie jest jakiś okazały. Występują tutaj głównie karaś, lin, okoń, płoć, szczupak. Karpia i leszcza nie widziałem. Najłatwiej złowić płotkę i karasia. Płoć nie jest duża, najlepiej na spławik, a na haczyk kukurydza lub bułka. Karaś również dobrze współpracuję z kuku. Jeśli chodzi o lina to mi się udało złowić z gruntu na czerwonego robaka. Na kukurydzę również się trafiają. Trzeba być cierpliwym, można złowić naprawdę ładną sztukę. Minusem łowienia na czerwone robaki jest mały okoń, który często agresywnie pobiera przynętę. Wydawało się po drgającej szczytówce, że mamy branie sporej ryby, a po zacięciu okazywało się, że to mały okonek. Większy okoń dostępny na spinning. Mała obrotówka lub twisterek – kolor żółty lub zgniła zieleń. Od czasu do czasu można liczyć na dużego garbusa. Szczupaka łowią na żywca i trzeba przyznać, że to chyba najbardziej skuteczna metoda na tym zbiorniku. Ja szczupaka złowiłem na biało-czerwone kopyto, ale przy tak dużej ilości rzutów jakie wykonałem to w mojej ocenie efekt mizerny.

okoń zbiornik retencyjny cedrowa gdańsk
okoń zbiornik retencyjny cedrowa gdańsk
okoń zbiornik retencyjny cedrowa gdańsk
szczupak zbiornik retencyjny cedrowa gdańsk

Zbiornik retencyjny Cedrowa w mojej ocenie jest przeciętnym łowiskiem. Latem ten zbiornik wygląda malowniczo, jest dobrym miejscem do odpoczynku. Przejeżdżające samochody jeśli łowimy dalej od ulicy nie są uciążliwe. Z rybą różnie, raz złowimy, a raz nie. Ważne, aby to co złowimy wypuszczać, bo za kilka lat będzie bardzo trudno o jakieś efekty.

Oceń artykuł:

BeznadziejnySłabyŚredniDobryBardzo dobry (2 głosów, średnia ocen: 4,50 z 5)
Loading...

2 komentarze do “Zbiornik retencyjny Cedrowa – Gdańsk

 • 28 kwietnia 2018 o 05:44
  Permalink

  Mieszkam niedaleko, wiec ten zbiornik jest mi znany. Bardzo dobry artykul, nic wiecej bym nie dodal:). Niestety smutne jest to, ze codziennie jak jade rano do pracy widze te same starsze osoby, ktore wszystko pakują do siatki. Mam tam zyciowke lina, podczas wypuszczania myslalem, ze zostane tam ukamieniowany przez dziadkow lowiacych obok :). Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • 2 maja 2018 o 12:55
   Permalink

   No niestety, podobno już tam jest zakaz łowienia. Widziałem zdjęcie tablicy informacyjnej. Tam piękny okoń był, taki 40+. Nawet sandacz i piękne szczupaki. Okonia rok temu to praktycznie nie było. Tylko jeden sensowny mi się trafił, a tak to maluchy.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *