Wymiary ochronne ryb

W celu ochrony poszczególnych gatunków ryb w polskich zbiornikach wodnych zarówno Ministerstwo Rolnictwa, jak i Polski Związek Wędkarski, wprowadziły szereg regulacji oraz wytycznych dla wędkarzy amatorów. Jednym z najważniejszych przepisów obowiązujących wszystkich miłośników wędki jest bez wątpienia specjalny okres ochronny dla niektórych gatunków ryb, czyli inaczej mówiąc czas w roku, w którym łowienie danego gatunku oraz zabieranie schwytanych osobników z akwenów wodnych jest całkowicie zabronione. W zależności od rodzaju ryby oraz pory roku, w której dane gatunki odbywają tarło, okresy ochronne przypadają na różne części roku – najczęściej w jego pierwszej połowie, od początku stycznia. Jednak to nie jest jedyna regulacja, jaka chroni ryby z polskich akwenów wodnych.

Kolejnym ograniczeniem, z którym z pewnością spotkał się każdy, nawet początkujący, miłośnik wędkowania, jest tzw. wymiar ochronny. To nic innego jak minimalna długość, którą musi mieć złowiony osobnik, by można było legalnie zabrać go z akwenu, w którym łowimy. Wymiar ochronny został wprowadzony, aby jeszcze lepiej regulować rybostan oraz dbać o prawidłowy, harmonijny rozwój gatunków w zbiornikach przeznaczonych do wędkowania.

Wymiar ochronny podaje się w centymetrach. Długość ryby mierzy się zawsze od samego czubka pyska, aż po najdalej wysunięty koniec jej ogonowej płetwy. Ja wypuszczam każdą rybę, statystycznie mierzę tylko większe okazy. Jeśli nie mam miarki to staram się przykładać rybę do wędki i wtedy orientacyjnie mierzę w domu.karp W zależności od gatunku ryby, długość może osiągać od 15 do nawet 70 centymetrów. Właśnie dlatego dobra znajomość przepisów oraz ustalonych wymiarów ochronnych dla poszczególnych gatunków jest tak ważna podczas wędkowania. Wymiar ochronny ryb jest stały dla wszystkich zbiorników wodnych PZW w Polsce, a stosowanie się do niego jest obowiązkowe. Każdy złowiony okaz, który nie osiąga minimalnej długości określonej w przepisach, należy bezzwłocznie wypuścić do wody.

Wymiary ochronne ryb są ustalane i normowane przy pomocy rozporządzeń Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także regulaminu Polskiego Związku Wędkarskiego oraz osobnych regulaminów innych zarządców wód. Warto pamiętać, że limity ustalone w dwóch ostatnich przypadkach mogą być wyższe od tych ustawowych, jednak nigdy nie będą niższe.

Istnieją trzy rozporządzenia regulujące wymiar ochrony ryb w polskich wodach:
– Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 listopada 2001 roku – dotyczy wszystkich wód na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, także tych podlegających pod Polski Związek Wędkarski,
– Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 marca 2008r – dotyczy wód morskich,
– Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb – obowiązuje wszystkich wędkujących w wodach Polskiego Związku Wędkarskiego.

W Polsce obowiązują następujące wymiary ochronne ryb:
boleń do 40 cm,
– brzana do 40 cm,
– certa do 30 cm,
– głowacica do 70 cm,
– jaź do 25 cm,
– jelec do 15 cm,
– karp do 30 cm (nie dotyczy rzek),
– kleń do 25 cm,
– lin do 25 cm,
– lipień do 30 cm,
– łosoś do 35 cm,
– miętus:
a) w rzece Odrze od ujścia rzeki Warty, do granicy z wodami morskimi do 30 cm;
b) w pozostałych wodach do 25 cm;
okoń do 15 cm (za wyjątkiem wód ujętych w Informatorze wód krainy pstrąga i lipienia),
– pstrąg potokowy do 30 cm,
– rozpiór do 25 cm,
sandacz do 50 cm,
– sapa do 25 cm,
– sieja do 35 cm,
– sielawa do 18 cm,
– sum do 70 cm,
– szczupak do 50 cm,
– świnka do 25 cm,
– troć do 35 cm,
– troć jeziorowa do 50 cm,
– węgorz do 60 cm,
– wzdręga do 15 cm.

Oceń artykuł:

BeznadziejnySłabyŚredniDobryBardzo dobry (1 głosów, średnia ocen: 3,00 z 5)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *