Wędkarstwo – od czego zacząć?

Wędkarstwo jest pięknym hobby, pozwalającym na jednoczesne uprawianie sportu i kontakt z naturą. Daje możliwość zrelaksowania się i wypoczynku, który z pewnością każdemu się przyda. Należy jednak pamiętać, że obecnie, aby zostać pełnoprawnym wędkarzem trzeba posiadać kartę wędkarską i przynajmniej podstawowy sprzęt, który jest uregulowany przepisami. O dokument uprawniający do połowów ubiegać się można w lokalnym okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego. W sprzęt natomiast, najlepiej zaopatrzyć się w profesjonalnym sklepie.

Co będzie niezbędne do połowów?

Jak łatwo się domyślić, najpotrzebniejszy będzie podstawowy zestaw wędkarski. To, co się do niego zalicza, to przede wszystkim wędka, kołowrotek, żyłka, a także haczyk i przynęta. W zależności od rodzaju wędkarstwa (spławikowe, gruntowe, spinning), elementy te będą się od siebie różniły. Dobry sklep wędkarski ma bardzo bogatą ofertę tych przedmiotów. Oprócz nich obowiązkowe są również podbierak, a także narzędzie do odhaczania zdobyczy. Ich zakup jest niezbędny do tego, aby móc legalnie łowić ryby. Dla osób, które oprócz połowów sportowych, chcą również delektować się smakiem upolowanych zwierząt, zaleca się zaopatrzenie w siatkę na ryby i pałkę do ich humanitarnego zabijania. Jakość wybranego sprzętu odgrywa tutaj bardzo ważną rolę. Sklep wędkarski zazwyczaj oferuje doradztwo w tym zakresie.

Na co zwrócić uwagę?

Zdanie egzaminu na kartę wędkarską oznacza, że dana osoba posiada już niezbędną wiedzę teoretyczną do tego, aby na łowisku zachować wszelkie normy uregulowane prawnie. W praktyce należy jednak nabrać trochę doświadczenia. Dobrze dobrany sprzęt będzie podstawą do udanego połowu. Kiedy będziemy go wybierać należy zapoznać się z całą ofertą sklepu. Istnieją bowiem różne rodzaje wędzisk, kołowrotków i przynęt. Każdy sklep wędkarski daje nam możliwość dokładnej analizy i dopasowania sprzętu do potrzeb i umiejętności. Może się również okazać, że profesjonalne doradztwo będzie niezbędne podczas dokonywania zakupów.

Wiele sklepów internetowych pozwala na bardzo dobre zapoznanie się z asortymentem. Poruszając się po ich stronach można w prosty sposób znaleźć to, czego się szuka. Oferta podzielona jest bowiem na kategorie, dzięki którym nie ma możliwości zapomnienia o czymkolwiek. Sklep wędkarski – BOLW.PL oferuje ponadto porady na blogu, dla każdego początkującego wędkarza.

Oceń artykuł:

BeznadziejnySłabyŚredniDobryBardzo dobry (5 głosów, średnia ocen: 4,80 z 5)
Loading...

4 komentarze do “Wędkarstwo – od czego zacząć?

 • 8 marca 2018 o 09:14
  Permalink

  Tak się zastanawiam, ile trzeba wydać na taki sprzęt dla początkującego wędkarza?

  Odpowiedz
  • 14 marca 2018 o 09:38
   Permalink

   Taki podstawowy zestaw: wędka, kołowrotek, żyłka, kilka przynęt kupisz już za 250 zł.

   Odpowiedz
 • 22 lipca 2018 o 19:23
  Permalink

  Jakiego używasz przyponu jeśli chcesz złowić szczupaki? Jaka długość i markę jeśli mógłbyś podać.:)

  Odpowiedz
  • 22 lipca 2018 o 21:52
   Permalink

   Szczupaków praktycznie nie łowię, a jak już łowiłem to stosowałem najczęściej przypon Steel Guard 7×7 Dragon. Długość od 30-40 cm. Cenowo to między 11, a 14 zł.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *