Rzeka Nogat

Rzeka Nogat jest najdłuższą rzeką, płynącą w całości na Żuławach. Znana rzeka w Malborku. Dla mnie poza zamkiem Krzyżackim Malbork kojarzy się z Nogatem. Jest również największym prawym dopływem Wisły i właśnie dlatego nazywana jest jej młodszym bratem. Zaczyna się na jej 886,6 kilometrze w Białej Górze i po 62 kilometrach wpada do Zalewu Wiślanego.Jej długość to 62 kilometry, a powierzchnia – 1330 km2. Szerokość Nogatu w zależności od miejsca waha się od 80 do 200 metrów.NogatNogat rzekarzeka Nogatrzeka Nogat noc

Prawie na całej swej długości rzeka płynie pomiędzy wysokimi wałami. Na szczęście, poziom rzeki jest teraz stosunkowo stabilny, waha się jedynie nieznacznie i nie wylewa się na okoliczne przybrzeżne tereny. Sporym walorem, zwłaszcza dla entuzjastów wędkowania jest zadrzewione nabrzeże. Nie wszyscy wiedzą, że kilkaset lat temu rzeka była jednym z głównych ramion Wisły i spływało nią 87% wód wiślanych. W 1553 roku na skutek obniżenia się poziomu wód, rzeka nieomal nie wyschła. Uratowano ją tylko dzięki przekopaniu kanału pod Białą Górą. Z uwagi na wyjątkowe walory przyrodnicze okolice ujścia Nogatu zostały objęte ochroną w postaci rezerwatu przyrody Ujście Nogatu i Obszaru Chronionego Krajobrazu Rzeki Nogat. Bardzo powszechna jest roślinność wodna w postaci salwinii i paproci pływającej, które rosną dziko na wodach Nogatu.

Obecnie na rzece Nogat znajduje się 5 śluz: śluza Biała Góra, śluza Wielki Upust, śluza Szonowo, śluza Rakowiec, śluza Michałowo. Dzięki śluzom prąd na rzece jest minimalny. Takie warunki są idealne dla wędkarzy, którzy tłumnie przybywają nad Nogat.

Przejdźmy teraz do wędkowania. Nad Nogatem w ostatnim czasie łowię bardzo rzadko, aczkolwiek mam tutaj swoich kilka ulubionych miejsc gdzie mogę połowić na drgającą szczytówkę. Używam obciążenia maksymalnie do 40 g. Kępa Rybacka – z gruntu łowiłem głównie krąpie, płocie, oraz leszcze. Trafia się również ładny lin. W tym miejscu do Nogatu wpływa również kanał Jagielloński. Zawsze pod mostem trafiał się ładny okoń, nie wiem jak jest obecnie, bo była tam jakiś czas temu przebudowa. Drugie miejsce, które zawsze chętnie odwiedzam to Jazowa. Tam w kilku miejscach jest głębiej i w tych miejscach zazwyczaj się ustawiałem. Leszcz, płoć, krąp, lin i przede wszystkim piękny karaś srebrzysty. Karaś przede wszystkim na rosówkę, kukurydzę, pellet, jak i również białe robaki. Jak bierze to prawie na wszystko, jeśli nie to trzeba łączyć ze sobą przynęty. Karaś NogatNogat karaśTrzecim miejscem, gdzie jeszcze łowiłem to Wierciny, ale tam trafiały mi się same krąpie i leszczyki na białe robaki.

Jeśli chodzi o spinning to miejsc do łowienia z brzegu nie ma zbyt wiele. Zdecydowanie najlepsze wyniki osiąga się z łodzi. Nogat obfituje w piękne szczupaki, okonie i sandacze. Wiadomo, że dawniej było lepiej, ale teraz też jest szansa na duże sztuki.

Minusem na rzece Nogat jest duże kłusownictwo, z tym problemem cały czas walczy straż rybacka i dzięki niej w pewnym stopniu udaje się to ograniczyć.

Podsumowując, Nogat to piękna rzeka, otoczona piękną przyrodą. Polecam wszystkim tą wodę, szczególnie tym, którzy jeszcze na niej nie byli. Na zakończenie dodam jeszcze, że Nogat jest we władaniu PZW Elbląg.

Oceń artykuł:

BeznadziejnySłabyŚredniDobryBardzo dobry (11 głosów, średnia ocen: 4,55 z 5)
Loading...

2 komentarze do “Rzeka Nogat

 • 4 stycznia 2018 o 15:15
  Permalink

  Największym wrogiem każdej populacji ryb są rybackie sieci !!!
  Na Nogacie po przejęciu przez PZW Elbląg stan rybostanu cały czas sie polepsza,zdarzaja sie okazy naprawdę duże: szczupaka (+100) ,sandacza(+90) ,okonia (+40),ogromne karpie i liny
  Woda jest trudna ,ale okazy są.

  gdy był rybak to Nogat kwiczał jak dzisiaj jezioro Jeziorak

  wędkarze nawet zabierając ryby nie powodują TAKIEJ rzezi co sieci rybackie,wystarczy porównać właśnie Jeziorak do Nogatu

  Odpowiedz
  • 10 stycznia 2018 o 19:20
   Permalink

   Nogat to piękna szczupakowa woda. Może w tym roku się wybiorę, choć większość swojego czasu spędzam na Motławie.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *