Rzeka Elbląg

Zacznę trochę nietypowo – od wyjaśnienia właściwej nazwy łowiska. Rzeka Elbląg to jedyna i poprawna nazwa. Niektórzy nazywają tą rzekę Elblążką lub mówią na nią Kanał Elbląski. Te określenia nie są właściwe. Kanał Elbląski to żeglowna droga wodna na terenie województwa Warmińsko-Mazurskiego. Kanał ten nazywany jest również Kanałem Elbląsko-Ostródzkim lub Kanałem Ostródzko-Elbląskim. Szczególnie w sezonie letnim odbywają się po nim rejsy i wycieczki.

Elbląg rzekawidok na rzekę ElblągWróćmy jednak do rzeki Elbląg. Ma ona ponad 14 km i jest typową żuławską rzeką. Wypływa z jeziora Drużno, uchodzi do Zalewu Wiślanego. Rzeka Elbląg ma minimalny prąd, aczkolwiek przy mocnym wietrze od Zalewu Wiślanego występuje popularna dla tej rzeki “cofka”. Rzeka zmienia swój kierunek i płynie w stronę jeziora Drużno, co prowadziło już w przeszłości do lokalnych podtopień. Kilka lat temu była większa powódź. Dość mocno ucierpieli wtedy mieszkańcy podelbląskiego Nowakowa, gdyż woda przelała się przez wały.

Rybostan rzeki Elbląg jest dość urozmaicony. Standardem jest tutaj łowienie uklei i krąpi, szczególnie na odcinku przy bulwarze Zygmunta Augusta. Poza tym płoć, leszcz, okoń, lin, karaś, szczupak. Od czasu do czasu trafi się boleń, sandacz, czy węgorz. Występuje również miętus. Kilka lat temu głośno było o ponad 3 kg zdobyczy. Jak na tamte czasy był to chyba nawet rekord Polski.

Charakterystyka łowiska:
Przedstawię odcinek przy bulwarze Zygmunta Augusta, gdyż tam łowiłem najwięcej. Na tym też odcinku bardzo często odbywają się zawody wędkarskie. Bulwar Zygmunta Augusta ma wybetonowaną linię brzegową. Poziom wody od 2-4 m w zależności od warunków atmosferycznych. Jak już wspomniałem silny wiatr od strony Zalewu Wiślanego wtłacza wodę z powrotem, przez co jej poziom rośnie. Dno praktycznie bez zaczepów, twarde.

Łowienie na spinning:
Łowiąc na spinning możemy na tym odcinku liczyć na okonia, sandacza i szczupaka. Z racji tego, że dno posiada niewielką ilość zaczepów lubię łowić na boczny trok i prowadzić delikatnie ciężarek po dnie pobudzając do ataku okonie. Drugi sposób łowienia to prowadzenie przynęt na główce jigowej. Przy mniejszym uciągu łowię zazwyczaj od 2,5 g – 5,5 g. Mniejsze główki używam też wiosną do bardziej powolnego opadu. Jesienią często uciąg jest szybszy, więc stosuje nieco cięższe główki. Przynęty jakie stosuje to “kopytka” i twisterki w kolorze: zielonym, motor oil, herbaty z pieprzem. Dobrze sprawdzała mi się także zgniła zieleń, oraz seledyn. Efekty łowienie różne. Były dni, że bez kontaktu z rybą, a czasami udało się trafić kilka ładnych okoni.

Łowienie na spławik:
Osobiście ostatnio nie łowiłem, ograniczyłem się tylko do spinningu. Z doświadczenia na tej wodzie to wiosną brały krąpie i ukleje. Ukleja na zawodach buduje naprawdę pokaźny wynik. Trafia się również płoć. Lato i jesień to okres brań leszcza, który dobrze współpracuje z grubą ochotką haczykową. Prawie wszyscy łowią tutaj na tyczki, co nie jest moją ulubioną metodą.

rzeka Elblągrzeka ElblągRzeka Elbląg na odcinku przy bulwarze Zygmunta Augusta to bardzo atrakcyjne łowisko. Plusem jest bardzo dobry dojazd samochodem od strony Gdańska, jak i od centrum Elbląga. Linia brzegowa jednolita, praktycznie na całej długości nadająca się do wędkowania. Jak tylko będę w Elblągu to z pewnością znowu odwiedzę tą wodę.

Oceń artykuł:

BeznadziejnySłabyŚredniDobryBardzo dobry (3 głosów, średnia ocen: 4,00 z 5)
Loading...

2 komentarze do “Rzeka Elbląg

 • 4 sierpnia 2018 o 21:39
  Permalink

  Prawidłowa i jedyna nazwa to Kanał Elblaski. Odnośnie uciąg wody. To nie jest tu taka prosta sprawa, woda potrafi nieźle płynąć, szczególnie wiosną i jesienią, choć zdążą ją said dni takie jak dzisiaj gdzie prąd duży, znosiło zestawy gruntowe po 40gr.

  Odpowiedz
  • 5 sierpnia 2018 o 10:38
   Permalink

   Ostatnio łowiłem na Bulwarze na spinning to mega słabo. Ani jednego brania, nawet żadnego okonka. Próbowałem na wszystko co miałem w pudełkach.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *