Paprochy na okonia

Boczny trok lub stosowanie małych główek jigowych to jedne z najlepszych metod łowienia okoni. Metoda to tylko sposób, ponieważ na nasze wyniki duży wpływ mają stosowane przez nas przynęty. Bardzo skutecznymi przynętami w łowieniu okoni są paprochy.

Czym tak naprawdę są paprochy?
Paprochy to mikroprzynęty, wielkości 2-4 cm. Mogą to być np. małe twisterki, kopytka, ripperki. Ja stosuje przede wszystkim małe twisterki (zazwyczaj o długości 35 mm) i na nich skupię uwagę w tym wpisie.

Jakie kolory przynęt na okonia?
Jakie kolory są najlepsze i zapewnią nam sukces na łowisku? Na to nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Skuteczne przynęty na okonia w dużej mierze zależą od wody na jakiej łowimy. Każde łowisko jest inne, duży wpływ ma przeźroczystość wody i stopień jej prześwietlenia. To co dobre na jeziorze z pierwszą klasą czystości wody, może okazać się całkiem bezproduktywne na rzece i na odwrót. Ja mam kilka swoich ulubionych kolorów od których zaczynam łowienie.

1. Twister seledynowy
Jest to jeden z moich ulubionych kolorów. Bardzo dobrze widoczny w wodzie. W środowisku naturalnym kolor niespotykany i właśnie dlatego drażni okonia i pobudza go do ataku. Najlepsze efekty odnoszę na ten kolor z rana przy słonecznej pogodzie. Warto posiadać odmiany z brokatem i pieprzem.
twister seledynowy

2. Twister herbata z pieprzem
Łowny kolor przez całą porę dnia.
twister herbata z pieprzem

3. Twister biało-czerwony
Kolor bardzo uniwersalny. Każdy miłośnik łowienia okoni posiada go w swoim arsenale. Z powodzeniem można stosować na każdej wodzie o każdej porze dnia.
twister biało czerwony

4. Twister motor oil
Jeden z częściej stosowanych kolorów. Wiele osób z powodzeniem łowi na ten kolor szczupaki i sandacze.
twister motor oil

5. Twister denaturat z brokatem
Kolor, który lubię stosować w bardzo przejrzystej wodzie i muszę przyznać, że przynosi bardzo dobre efekty. W tym roku jako przyłów miałem na ten kolor bardzo dużego szczupaka.
twister denaturat z brokatem

6. Twister ciemnozielony
Jak dla mnie bardzo dobry kolor. Sporo używałem tego koloru nad jeziorem Narie i rezultaty były całkiem przyjemne.
twister ciemnozielony

Okoń to bardzo wrażliwa i wybredna ryba. Czasami potrzeba sprawdzić kilkanaście kolorów, aby osiągnąć dobre efekty łowienia. Jednego dnia efekty może przynieść nam biało-czerwony kolor, a już drugiego jego użycie może być bezowocne. Dlatego też wybierając się nad wodę nie ograniczajmy się do 2-3 kolorów. Lepiej zabrać większą ilość i w przypadku braku efektów zmieniać. Większa ilość nie oznacza, żebyśmy brali ze sobą kilkadziesiąt kolorów, bo z doświadczenia wiem, że więcej wtedy zamieszania w wybieraniu niż samego łowienia.

Oceń artykuł:

BeznadziejnySłabyŚredniDobryBardzo dobry (2 głosów, średnia ocen: 5,00 z 5)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *