Okres ochronny szczupaka

W Polsce szczupaka spotkać można praktycznie na większości wód – zarówno w wodach płynących, jak i stojących. Występuje nie tylko w słodkich jeziorach i rzekach, ale również w słonych wodach Morza Bałtyckiego. Bardzo lubi czyste, spokojne zbiorniki wodne z dużą ilością różnorodnej roślinności. Szczupak może mierzyć nawet do 1,5 metra i ważyć spokojnie ponad 10 kilogramów. Zdecydowanie częściej udaje się złowić te w przedziale 70-80 cm, ale sztuka powyżej 100 cm to marzenie każdego zapalonego spinningisty.

Przez kilka ostatnich lat liczebność szczupaka w polskich wodach znacznie spadła i cały czas maleje. Jest to zjawisko powszechne, występujące na terenie całego kraju, we wszystkich typach zbiorników i akwenów wodnych. W dużej mierze przyczynia się do niego nielegalny połów tego gatunku, czyli po prostu kłusownictwo. Do coraz częstszego wypierania szczupaka przez inne gatunki ryb dochodzi także na skutek zmieniających się warunków (np. spadku poziomu wód w niektórych rzekach).

By jak najlepiej chronić zmniejszającą się populację szczupaka, gatunek ten, podobnie jak inne gatunki ryb występujących w polskich wodach, objęty jest restrykcyjnym okresem ochronnym, który – zgodnie z regulaminem Amatorskiego Połowu Ryb – przypada na czas od 1 stycznia do 30 kwietnia. Warto pamiętać, że regulamin ów obowiązuje na terenie wód podlegających pod Polski Związek Wędkarski. Na wszystkich innych wodach obowiązuje rozporządzenie Ministerstwa Środowiska, zgodnie z którym początek okresu ochronnego przypada na 1 marca.

W okresie ochronnym szczupak zwykle odbywa tarło, które ma miejsce w płytkich wodach, przy temperaturze od 2-5 stopni Celsjusza. Ta dość niestandardowa, wczesna pora ma swoje doskonałe uzasadnienie – zarówno dorosłym szczupakom, jak i ich potomstwu, łatwiej znaleźć pożywienie podczas późniejszego okresu tarła innych gatunków ryb.

Szczupak, podobnie jak wiele innych ryb, ma także swój określony wymiar ochronny – 50 cm. Oznacza to, że połów osobników o długości mniejszej niż 50 cm jest niedozwolony. Warto pamiętać, że dorosłe samce szczupaka osiągają długość do 1 metra, natomiast w przypadku samic może to być nawet 1,5 metra długości.szczupak gdańskryba szczupak

W przypadku połowu szczupaka, tak samo jak w przypadku innych gatunków, obowiązuje tzw. dzienny limit połowu ryb. Oznacza to, że każdy wędkarz może w ciągu jednego dnia zabrać ze zbiornika wodnego określoną liczbę osobników danego gatunku. Wszystkie limity są wyraźnie określone w regulaminie Amatorskiego Połowu Ryb. W przypadku szczupaka limit połowu wynosi 2 sztuki dla zbiornika, razem z sandaczem, karpiem, boleniem, lipieniem, amurem, pstrągiem potokowym oraz brzaną. Oznacza to, że każdy wędkarz, który łowi ryby w zbiorniku Polskiego Związku Wędkarskiego, może zabrać łącznie 2 sztuki ryb wyżej wymienionych gatunków. Przykład: po złowieniu jednej sztuki szczupaka można złowić dodatkowo jeszcze jedną rybę innego gatunku. Po wykorzystaniu limitu należy jednak zakończyć wędkowanie na tym łowisku.

Szczupak to piękna i waleczna ryba. Niestety tam gdzie najczęściej łowię pada ofiarą mięsiarzy, dla których okres ochronny kończy się już w kwietniu, a wymiar ochronny nie istnieje. Jeśli dalej tak będzie to za kilka lat ciężko będzie złowić fajną mamuśkę.

Oceń artykuł:

BeznadziejnySłabyŚredniDobryBardzo dobry (6 głosów, średnia ocen: 5,00 z 5)
Loading...

4 komentarze do “Okres ochronny szczupaka

 • 19 lutego 2017 o 01:04
  Permalink

  Okres ochronny szczupaka od 1 maja, a są już tacy co niestety od kwietnia latają ze spinningiem:/ Gumy po 10 cm, a jak się zwróci uwagę to mówią, że okonie łowią.

  Odpowiedz
  • 19 lutego 2017 o 01:08
   Permalink

   Niestety tak bywa, że okres ochronny nie tylko tej ryby często jest nieprzestrzegany.

   Odpowiedz
 • 15 kwietnia 2017 o 09:14
  Permalink

  Czy wie może ktoś czy jest możliwe pojechanie np.29kwietnia na spining gdy przed 1 maja wypada weekend? ??

  Odpowiedz
  • 15 kwietnia 2017 o 11:01
   Permalink

   Z tego co mi wiadomo to w tym roku przesuwa się to właśnie o jeden dzień. Aczkolwiek trzeba pamiętać, że nie wszędzie obowiązuje regulamin PZW. Ja tam na szczupaka ruszam i tak od 1 maja.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *