Okres ochronny sandacza

Sandacz, nazywany niegdyś w Polsce sandatką albo sandałem, w ciągu dnia raczej unika aktywności oraz kontaktu z innymi rybami. Przebywa wtedy blisko dna dobrze natlenionych jezior, rzek i zbiorników zaporowych. Jak typowy drapieżnik, na polowanie wyrusza nocą. Ma doskonały wzrok i pewnie porusza się w ciemności.

Sandacz jest rybą, którą łowi się głównie w okresie letnim oraz wczesnojesiennym – zwykle do października. Zimą spod lodu również jest szansa, aczkolwiek nie należy to do częstych przypadków. Z uwagi na fakt, iż jest to ryba prowadząca nocny tryb życia, najłatwiej będzie nam ją złowić tuż po zachodzie słońca albo nad ranem. Nie zawsze jednak jest to regułą – czasem branie sandacza może się nam trafić także w środku dnia.sandacz okres ochronny

Podobnie jak większość gatunków, także sandacz posiada swój okres ochronny, czyli okres całkowitego zakazu odłowu. Przedział czasowy takiego okresu ochronnego wyznacza Polski Związek Wędkarski. Przypada on zwyczajowo na moment w roku, w którym dany gatunek ryb odbywa tarło. W przypadku sandacza jest to wiosna, a konkretnie okres od przełomu marca oraz kwietnia. W zależności od regionu, typu zbiornika, a także temperatury wody, tarło sandacza może trwać nawet do połowy czerwca.

Zgodnie z rozporządzeniem Polskiego Związku Wędkarskiego, okres ochronny sandacza przypada na termin od 1 stycznia do 31 maja. Na obszarze wód pomiędzy południkami 16°40ʹ00ʺ, a 19°21ʹ00ʺ długości geograficznej wschodniej (od Darłowa do Mierzei Wiślanej) okres ochronny obowiązuje od 10 kwietnia do dnia 31 maja.

W regulaminie Amatorskiego Połowu Ryb znajdziemy zapis: „Jeżeli pierwszy lub ostatni dzień okresu ochronnego dla określonego gatunku ryb przypada w dzień ustawowo wolny od pracy okres ochronny ulega skróceniu o ten dzień”. Co to oznacza? Jeśli ostatni dzień wyznaczonego okresu ochronnego, czyli 31 maja (w PZW), przypada w danym roku akurat na niedzielę, to polowanie na sandacza można wznowić już od tego dnia.

Rekordowy złowiony w Polsce sandacz mierzył 109 cm i ważył 15,60 kg, jednak takie okazy trafiają się niezwykle rzadko. Standardowa długość nie przekracza jednak 100 cm, a waga – 10 kilogramów. Należy przy tym pamiętać, że wymiar ochronny sandacza wynosi 50 cm. Oznacza to, że niedozwolone jest odławianie ryb tego gatunku, jeśli mają one mniej niż 50 cm długości.

Oprócz okresu ochronnego konkretnych gatunków, w Polsce obowiązuje także dzienny limit połowu ryb. W ciągu jednego dnia każdy wędkarz może zabrać określoną ilość ryb danego gatunku z konkretnego łowiska. Szczegóły dotyczące ograniczeń związanych z dziennym limitem połowu można znaleźć w regulaminie Amatorskiego Połowu Ryb. Regulamin ten obowiązuje na terenie wszystkich wód, które są udostępnione dla członków Polskiego Związku Wędkarskiego.

W przypadku sandacza, limit dzienny dla odłowu ryb wynosi 3 sztuki łącznie z trocią, łososiem, sieją, szczupakiem, boleniem oraz węgorzem. Oznacza to, że za limit dzienny uznaje się odłowienie 3 sztuk ryb z wyżej wymienionych gatunków. Przykładowo, po złowieniu dwóch sztuk sandacza można dołowić dodatkowo jeszcze jedną rybę z innego wymienionego wcześniej gatunku, np. jednego węgorza. Po wykorzystaniu tego limitu wędkarz jest zobowiązany do natychmiastowego zakończenia wędkowania.

Myślę, że ten artykuł rozjaśnił nieco wiedzę początkującym spinningistom, a także być może otworzył oczy niektórym mięsiarzom.

Oceń artykuł:

BeznadziejnySłabyŚredniDobryBardzo dobry (9 głosów, średnia ocen: 3,56 z 5)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *