Najważniejsze elementy wyposażenia wędkarskiego

Szybkie tempo życia, stres towarzyszący nam na co dzień, wielość zadań oraz ciągłe funkcjonowanie w hałasie i w tłumie ludzi sprawia, że w wolnych chwilach poszukujemy rozwiązań wyciszających i zbliżających nas do natury. Zajęciem, które zyskuje na popularności jest między innymi wędkarstwo. To doskonała forma relaksu, która pozwala nie tylko się odprężyć, ale także dostarcza wielu emocji. Aby rozpocząć przygodę z wędkarstwem musimy wyposażyć się w sprzęt wędkarski i posiąść podstawową wiedzę.

Wyposażenie wędkarskie – od czego zacząć?

Wędkarstwo podlega regulaminom, nieznajomość ich nie uchroni nas przed poniesieniem konsekwencji. Łowić możemy na komercyjnych łowiskach, gdzie wymagane jest uiszczenie opłaty albo na wodach należących do Polskiego Związku Wędkarstwa – w tym przypadku wymagana jest karta wędkarska oraz opłacone składki roczne.

Następna kwestia to określenie sposobu połowu. Wędki karpiowe, wędki spinningowe czy modele przeznaczone na suma różnią się między sobą. Każda wędka musi być dostosowana do metody i do ryb jakie zamierzamy łowić. Tyko wtedy odczujemy prawdziwą przyjemność z holu ryby. Tak samo wędkarstwo morskie charakteryzuje się specyficznymi cechami.

Sprzęt do wędkarstwa morskiego musi być przede wszystkim niezwykle wytrzymały i odporny na działanie słonej wody. Dlatego też tak ważne jest by na początku określić sposób połowu. Gdy już to ustalimy pozostaje kompletowanie sprzętu. Sklepy wędkarskie oferują bardzo różnorodny i bogaty asortyment. Warto zdać sobie sprawę, że na początku naszej przygody z wędkarstwem nie musimy wyposażać się we wszystko co ma napis karpiowe czy spinningowe.karp

Lepiej jest profesjonalny sprzęt kupować systematycznie, gdyż dopiero z czasem możemy upewnić się czy początkowo wybrana przez nas metoda połowu jest tą, którą chcemy dalej praktykować.

Zatem bez czego nie możemy wędkować?

Podstawowy zestaw wędkarski to: wędka i kołowrotek, żyłka bądź plecionka, zestaw haczyków, przynęty i zanęty, podbierak i siatka. Przydatne wyposażenie wędkarzy to także akcesoria, takie jak: siedzisko, pokrowiec na wędki, torba na pozostały sprzęt oraz podpórki i stojaki pod wędki czy wodery, które pozwolą na połów ryb w wodzie przy metodzie spinningowej.

Podstawowy sprzęt wędkarski – wędka i kołowrotek

Niezbędnik wędkarza to dość długa lista, której pozycje ostatecznie zależne będą od wybranej metody. Jednak na początku każdej listy znaleźć musi się zarówno wędka jak i kołowrotek. Wielu specjalistów poleca, by pierwszym sprzętem, jaki wybieramy, był ten dedykowany do metody spławikowej. Feeder czy spinning to sposób połowu, który wymaga już nieco wprawy i obeznania, choć wiadomo, że ostateczna decyzja należy do nas.

Oferta sklepów wędkarskich jest przeogromna, do dyspozycji mamy wielu producentów oferujących produkty w przeróżnych przedziałach cenowych. Na co się ostatecznie zdecydować? Na pewno na model łatwy w obsłudze i taki, który dobrze leży nam w dłoni – wygodny. Jeśli chodzi o cenę, na pierwszy zakup nie wybierajmy najdroższych modeli.

Najtańsze również nie będą dobrym rozwiązaniem. Warto postawić na wędki ze średniej półki, które mają odpowiedni stosunek jakości do ceny. Japońska marka Daiwa posiada bardzo wiele modeli, o których mówi się, że jakość przewyższa cenę. Taką wędką jest np. Daiwa NINJA X BLACK WIDOW CARP 12FT/ 3.60/3,00LB.

Podstawowy zestaw wędkarski nie może obyć się bez kołowrotka. Jego zakupie również należy poświęcić dużo czasu, gdyż w dużej mierze to on zdecyduje czy uda nam się wyholować na brzeg rybę. Rodzaje kołowrotków dostosowane są do metody połowu.

Kołowrotki karpiowe nie będą dobrym wyborem jeśli naszym celem są olbrzymie sumy, z kolei modele sumowe pozbawią nas frajdy z holu karpia, a przy tym są dość ciężkie. Duże różnice występują także w sprzęcie przeznaczonym do określonej metody, np. kołowrotek spinningowy o zbyt dużym rozmiarze nie będzie odpowiedni na okonia.

Niemal każdy model kołowrotka spinningowego dostępny jest w różnych wielkościach. Osoby które za cel obierają sobie okonie czy nawet mniejsze szczupaki bądź pstrągi powinny zwrócić uwagę na kołowrotek DAM QUICK 7 2000 FD. Z kolei szykując się na sumy lepszym rozwiązaniem będzie Daiwa NINJA Match&Feeder 6000-SS. Ma ona wysoką wartość, przez co sam sprzęt jest cięższy, ale i bardziej wytrzymały. Z takim kołowrotkiem mamy możliwość na wyciągniecie naprawdę wielkiego okazu.

Ekwipunek wędkarza to nie tylko wędka i kołowrotek

Jak zostało to już wcześniej zaznaczone, wyposażenie wędkarzy to spora lista. Oprócz wędki i kołowrotka zakupić należy żyłkę albo plecionkę. Każde rozwiązanie ma swoje plusy. Plecionka jest bardziej wytrzymała, ale zdecydowanie droższa, nie rozciąga się tak jak żyłka, co dla jednych będzie zaletą, a dla innych wadą i polecana jest zwłaszcza przy połowie drapieżników.

Niezbędny będzie także zestaw haczyków oraz przynęty i zanęty. Przynęta wędkarska, czyli to co nakładane jest na haczyk, musi być także dostosowana do danej metody połowu. Do wyboru mamy między innymi: przynęty żywe, kulki proteinowe, woblery i błystki.

Szansę na złowienie ryby zwiększy zanęta, dlatego warto się wyposażyć również w nią. Produkty określane tym terminem to mieszanki, które wrzucamy do wody. Ich zadaniem jest przywabić w dane miejsce ryby.

W ekwipunku wędkarza powinna znaleźć się także siatka i podbierak. W przypadku dużych okazów podbierak umożliwi nam wydostanie ryby na brzeg, siatka natomiast służy przechowywaniu ryb. Coraz częściej spotkać można wędkarzy stosujących zasadę no kill, którzy nie zabierają ze sobą złowionych ryb, ale nawet i te osoby posiadają na wyposażeniu siatki, by na przykład w późniejszym czasie pobytu nad wodą móc zrobić zdjęcie.

Rzeczą zyskującą na popularności są maty lub kołyski służące do bezpiecznego odhaczania zdobyczy. Niektóre łowiska komercyjne wręcz wymagają posiadania takiej maty.

Sprzęt wędkarski podnoszący komfort

Posiadając na wyposażeniu wszystkie opisane wcześniej rzeczy możemy rozpocząć wędkowanie. Jednak by przyjemność z połowu była jeszcze większa, warto doposażyć się w rzeczy, które zwiększą nasz komfort. Pierwszym takim sprzętem będzie siedzisko wędkarskie.

W sklepach wędkarskich dostępne są przeróżne krzesła i fotele wędkarskie w różnych cenach, dzięki czemu każdy znajdzie model dla siebie. Kolejna sprawa to pokrowiec na wędki oraz torby i pojemniki, które pomieszczą nasze akcesoria wędkarskie. Dzięki nim transport wszystkich rzeczy z samochodu nad wodę staje się o wiele łatwiejszy i szybszy. Ponadto zmniejszamy ryzyko uszkodzenia czy zepsucia sprzętu.

Oddzielną kategorią, o której warto wspomnieć jest odzież wędkarska, która została stworzona z myślą o warunkach jakie panują nad wodą. Odzież wędkarska to zarówno odzienie wierzchnie i buty, jak i koszulki, spodenki, bluzy, spodnie, bielizna czy czapki, rękawiczki i okulary przeciwsłoneczne.

Wyposażenie wędkarskie, czyli wszystkie niezbędne sprzęty i akcesoria wędkarskie od wielu uznanych producentów, takich jak: Daiwa, Dam, Westin czy Fox zakupić można w https://sklep-wedkarski.pl/ w bardzo atrakcyjnych cenach.

Artykuł sponsorowany

Oceń artykuł:

BeznadziejnySłabyŚredniDobryBardzo dobry (Co sądzisz o wpisie?)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *