Motława – spinningowe podsumowanie lata

Lato już za nami, więc przyszedł czas na posumowanie tej pięknej pory roku. Nad wodą byłem bardzo często, zazwyczaj po pracy. Rano łowiłem tylko raz, praktycznie bez jakichkolwiek wyników. Lato na Motławie nie było dotychczas dla mnie rewelacyjne. W tym roku postanowiłem łowić częściej. Odpuściłem całkowicie gdańskie zbiorniki retencyjne na rzecz Motławy. Dodam na wstępie, że łowiłem w 99% na części należącej do spółdzielni Troć. Część morską sobie odpuściłem z powodu dużej ilości turystów. Chyba nikt nie lubi co 5 minut odpowiadać „czy biorą ryby”? Głównym celem był okoń. Inne ryby to tylko przyłowy, ale też sprawiły ogromna radość. Ten wpis chciałem opublikować dużo wcześniej, ale natłok obowiązków w pracy spowodował, że z blogiem musiałem trochę przystopować. Postaram się pisać częściej, być może w jesienne wieczory będzie więcej czasu na publikacje.

Przejdźmy do konkretów. Tego lata zrobiłem naprawdę bardzo dużo kilometrów wzdłuż Motławy. Zacząłem przede wszystkim coraz bardziej obserwować wodę i określone miejscówki. Ryba na Motławie stale się przemieszcza, więc trzeba też jej szukać. Te miejscówki, które raz dały rybę, nie zawsze w następne dni mogą się sprawdzić. Jednakże w kilku miejscach była dość duża powtarzalność brań. Zauważyłem też, że przy niskim poziomie wody, zazwyczaj brań było dużo mniej. Wysoki poziom wody przekłada się moim zdaniem na większą liczbę brań.

Jakie przynęty na okonia?
Zacznę od przynęt jakie stosowałem tego lata. Łowiłem na poppery, obrotówki, wirujące ogonki, cykady, przede wszystkim gumy. Opiszę kilka z nich.

Finesse Baby Popper DAM – kolor: minnow, długość: 6,5 cm

Finesse Baby Popper DAM

Dlaczego akurat ten popper? Przede wszystkim dlatego, że cenowo wyglądał bardzo przystępnie. Kosztował mnie około 15 zł. W trakcie lata musiałem 2 razy dokupić, gdyż zerwałem jednego przy rzucie, a drugi zakolczykował szczupaka. Od tamtego czasu zacząłem do poppera używać przyponu. Nie chce też negatywnie wypowiadać się o pewnych firmach, które te przypony robią, ale dość mocno się rozczarowałem jakością. Często po jednym wyjściu te przypony nadawały się do wyrzucenia. Dlatego jeśli ktoś ma do polecenia jakieś fajne przypony, które się sprawdzają na przyłowach małych szczupaczków to napiszcie w komentarzach pod artykułem. Ten popper dał mi przede wszystkim mojego rekordowego okonia – 39 cm. Był też na niego boleń i okoń 35 cm. Poza tym kilka mniejszych garbusów. Pewnie jakbym stosował mniejszą wielkość to małych okoni miałbym zdecydowanie więcej, ale wolałem łowić większym rozmiarem, aby dostać się do tych większych. Miałem też spady fajnych okoni, nawet przed samym podbierakiem, ale takie życie. Z tym trzeba się liczyć i wiedzieć, że przy popperach odsetek spadów może być większy.

Błystka obrotowa Capperlan – rozmiar 1

Błystka obrotowa Capperlan – rozmiar 1

Generalnie na obrotówki nigdy za dużo nie łowiłem. Miałem problemy, że ryby mi się nie wcinały, ale to przede wszystkim przez tępe kotwice, które kiedyś rzadko sprawdzałem. W swoim zestawie miałem 2 obrotówki koloru srebrnego, bez żadnych chwostów. Zakupiłem je w sklepie Decathlon, będąc całkowicie przypadkiem na dziale wędkarskim. Były dni, że okonie współpracowały tylko na obrotówki, żadne gumy ich nie interesowały. Zresztą od kilku osób słyszałem, że latem okonie na Motławie to tylko na blaszki. Może to stwierdzenie trochę na wyrost, ale owszem blaszki były w miarę skuteczne.

Wirujące ogonki Spinmad – 4 g

Wirujące ogonki Spinmada

Bardzo fajnie pracujące przynęty. Na Motławie spotkałem osoby, które głównie na to tylko łowią i bardzo sobie chwalą. Ja owszem miałem jakieś okonie, ale jakoś rzadko je zakładałem, więc nie jestem w stanie dać obiektywnej recenzji.

Wirujące ogonki Manyfik – 4 g

Wirujące ogonki Manyfik

Tutaj podobnie jak wyżej. Jedne co warte wspomnienia, że takim małym rozmiarem można naprawdę daleko rzucić, bo waży to 4 g. Zazwyczaj stosuje przynęty od 0,7-2,5 g. Bardzo lekko łowie okonie. Stąd jak zakładałem 4 g  to widziałem zdecydowaną różnicę w odległości rzutu.

Cykada Spinmad

cykada Spinmad

Co tu dużo powiedzieć, bardzo fajna praca, tylko też trzeba trochę nauczyć się prowadzenia. Mi jakoś średnio to wychodziło.

Keitech Easy Shiner 2″ i 3″

Keitech Easy Shiner Pro Blue/Red Pearl

Keitech Easy Shiner Motoroil Red Flake

Keitechy sprawdzają się praktycznie zawsze. Jak okonie słabo gryzły to zaczynałem od 2″. Jeśli brań było więcej to rozmiar szedł o 1 w górę. Jesienią będę próbował łowić oksy na 4″. Najbardziej łowne kolory to Pro Blue/Red Pearl i Motoroil Red Flake. Miałem na nie sporo fajnych oksów, jak również obcinek szczupaków.

Z przynęt myślę to byłoby na tyle. Całości nie mogę zdradzić. Jeśli chodzi o sprzęt to cały czas łowię tak naprawdę jednym zestawem – D.A.M. Effzett Microflex 190 cm, 1-7 g wyrzutu, oraz kołowrotek Daiwa Ninja 2000A. Jest to raczej niskobudżetowy zestaw. Może w przyszłości kupię sobie nieco lepszy kijek, aczkolwiek dopóki jest jeszcze gwarancja to tym kijkiem będę łowił, bo sprawdza mi się bardzo dobrze. Też wychodzę z założenia, że sama wędka nie łowi. Owszem jest to jakaś jedna ze składowych sukcesu nad wodą, ale jest też szereg innych istotniejszych czynników. Plecionka jaką stosuję do łowienia okoni to Dragon Invisible Braid 0,06 mm (4,90 kg). Bardzo dobra, cicha plecionka, a kosztuje w granicach 90 zł. Łowiąc na gumy stosowałem czeburaszki wolframowe, a haki jakie do nich wybierałem to tylko Gamakatsu. Bardzo ostre i naprawdę wytrzymałe. Cenowo są drogie, ale na tym elemencie zestawu nie oszczędzam.

Pora pochwalić się rybkami jakie wyjechały tego lata na części Troci. Okoni była niezliczona ilość. Również trafiały się te powyżej 30 cm. Głównie one są na zdjęciach. Do tego były 2 bolenie, szczupak i lin. Wszystkie ryby wróciły do wody w dobrej kondycji. Uważam też, że powinien być górny wymiar na okonia – 30 cm. Taka ryba jednak, aby dorosnąć do tego rozmiaru musi żyć minimum 10 lat. Ile ona musi się ukrywać przed innymi drapieżnikami? Do takich rybek mam już szacunek, bo naprawdę musiały sporo przejść.

okoń Motława 2018

okoń Motława lato 2018

okoń Motława latem 2018

okoń Motława rok 2018

okoń Motława w roku 2018

ryba okoń Motława 2018

ryba okoń Motława czerwiec 2018

boleń Motława 2018

boleń Motława

lin Motława 2018

To byłoby na tyle. Teraz jesień i zima przed nami. Najlepszy okres na Motławie się zaczyna. Do zobaczenia nad wodą.

Oceń artykuł:

BeznadziejnySłabyŚredniDobryBardzo dobry (5 głosów, średnia ocen: 4,80 z 5)
Loading...

2 komentarze do “Motława – spinningowe podsumowanie lata

 • 20 marca 2019 o 18:31
  Permalink

  Super się czyta Twoje artykuły:)

  Zapraszam w moje strony, to powędkujemy razem

  Odpowiedz
 • 19 kwietnia 2019 o 10:37
  Permalink

  Na przypony polecam linkę stalową Jaxon Micro plus, cienka i się nie skręca za bardzo, na okonia używam o wytrzymałości 3kg, na szczupaka 13kg. Do ich robienia nie używam tulekek, wiążę węzłem uni lnot, tyle że przekładam tylko trzy razy.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *