Kiedy bierze szczupak?

Czasami otrzymuję od Was różnego rodzaju pytania, które postanowiłem zebrać w całość i umieścić na blogu. Dzisiejszy post w całości zostanie poświęcony szczupakowi. Kilka pytań dodaje od siebie, szczególnie dla młodych adeptów wędkarstwa.

Od kiedy można łowić szczupaka?
Szczupaka możemy łowić od 1 maja.

Do kiedy możemy łowić szczupaka?
Szczupaka możemy łowić do 31 grudnia.

Okres ochronny szczupaka?
Okres ochronny szczupaka przypada od 1 stycznia do 30 kwietnia.

Wymiar ochronny szczupaka?
Wymiar ochronny szczupaka jest do 50 cm.

Kiedy szczupak ma tarło?
Może zacznę od tego co to jest tarło? Tarło jest to okres godowy, w którym samica składa ikrę, a samiec uwalnia plemniki celem zapłodnienia jaj. Samce ocierają się o samice polewając mleczem składaną ikrę. Tarło szczupaka odbywa się wczesną wiosną – marzec, kwiecień. Ikra składana jest na roślinności, wylęg po około 14 dniach. Do tarła przystępują już roczne szczupaki, jednak liczba złożonej ikry przez tak młode osobniki jest znikoma.

Kiedy bierze szczupak?
Jest to pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Swoją rolę odgrywa również łowisko. Z mojego doświadczenia najwięcej szczupaków złowiłem około godziny 16-17. Z powodzeniem łowiłem szczupaki również z rana 9-10. Niektórzy nawet w samo południe lub około 14 mieli swoje życiówki. Czy szczupak bierze w nocy? Ja nigdy nie trafiłem, ale moim znajomym na żywca lub trupka się udawało. Podsumowując, nie ma tak naprawdę reguły co do dokładnego czasu.

Upały nie sprzyjają braniom szczupaka, aczkolwiek pojedyncze sztuki i to całkiem ciekawe w parną pogodę się trafiły. Dlatego z tym nie ma reguły. Ja zauważyłem, że najwięcej brań miałem, gdy temperatura powietrza wynosiła około 20°C.

Na jakiej głębokości bierze szczupak?
Nie da się jednoznacznie określić na jakiej głębokości trafimy szczupaka. Szczupak pływa praktycznie wszędzie i musimy go szukać za pomocą różnych przynęt na różnych głębokościach. Sprawdzoną regułą jest to, że jeśli temperatura powietrza spada, woda robi się chłodniejsza, to drobnica ucieka w głębsze partie, przez co i szczupak żeruje na większej głębokości.szczupak zbiorniki retencyjne gdańskszczupak zbiorniki retencyjne gdańsk

Mam nadzieję, że cykl takich artykułów dobrze się przyjmie i trafi nie tylko do początkujących wędkarzy, ale także do tych co często łamią przepisy np. zabierając z łowiska niewymiarowe szczupaki.

Oceń artykuł:

BeznadziejnySłabyŚredniDobryBardzo dobry (6 głosów, średnia ocen: 4,00 z 5)
Loading...

2 komentarze do “Kiedy bierze szczupak?

 • 5 sierpnia 2016 o 20:06
  Permalink

  Jak najbardziej zdarzają się przypadki, gdzie szczupak bierze w nocy, jednak robi bardzo rzadko. Warto również szukać szczupaków łowiąc pod wiatr.

  Odpowiedz
 • 10 października 2018 o 09:25
  Permalink

  To prawda ,szedłem na ryby ,miesiąc wrzesień wiało strasznie i pod mostem bo było trochę ciszej wziął szczupak 96 cm oddałem go wodzie spowrotem:)

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *