Kalendarz brań szczupaka

Sezon na szczupaka rozpoczęty. Jedni z lepszym skutkiem, inni z gorszym. Zaliczyłbym bym siebie do tej drugiej grupy, bo wymiarowego szczupaka jeszcze w tym roku nie złowiłem. Było ponad 10 niewymiarowych, a najmniejszy miał koło 10 cm. Widać, że nad wodą sezon zaczął się na dobre. Zauważyłem też to po otrzymywanych zapytaniach od początkujących wędkarzy dotyczących tego drapieżnika. Jak złowić szczupaka? To chyba najczęściej zadawane pytanie. Dlatego też na ten temat stworzę osobny artykuł opisujący przede wszystkim sprzęt, metody prowadzenia przynęty, jak i informacje gdzie szukać szczupaka w łowisku. Zachęcam wszystkich do mojego poprzedniego artykułu pod tytułem przynęty na szczupaka. Jednakże do napisania tego postu zainspirowało mnie pytanie: czy mogę polecić jakiś dobry kalendarz brań szczupaka?

Po wpisaniu w wyszukiwarkę Google frazy kalendarz brań szczupaka wyskakuje nam kilka stron, które pokazują, którego dnia brania będą bardzo dobre, którego średnie czy słabe. Całość przedstawiona w przejrzystych tabelkach, które można sobie wydrukować. Rozpiska brań, aż do grudnia 2017.

Czy wierzyć w takie kalendarze? Powiem szczerze, nie wierzę. Pogoda jest zbyt zmienna, żeby było to zgodne z rzeczywistością. Jak można przewidzieć, że brania w grudniu będą dobre? Niektórzy twierdzą, iż można wywnioskować to na podstawie faz księżyca. Ja uważam, że dochodzi wiele czynników takich jak temperatura wody i powietrza, słońce, opady, przejrzystość wody. W przypadku przejrzystości wody to mam pewne łowisko, gdzie widoczność w wodzie jest naprawdę bardzo duża i drapieżnik zarówno szczupak jak i okoń jest bardzo wyczulony na różnego rodzaju kolorowe kopyta, twistery. Można zakładać naprawdę wiele, ale i tak brania nie będzie. Dlatego jeśli ktoś zadaje mi pytanie: jaka pogoda jest dobra na szczupaka? Odpisuję, że każda gdzie temperatura wody i otoczenia jest dodatnia. Inne czynniki zależą od łowiska. Całkiem duże szczupaki łowiłem, kiedy temperatura powietrza przekraczała 30 stopni Celsjusza, było słonecznie i godzina 12 w południe. Jednakże najwięcej brań odnotowałem w okresie czerwiec-sierpień, gdy temperatura wynosiła około 20 stopni Celsjusza w godzinach 16-21. Jesienią najlepsze wyniki miałem przy 10-15 stopni Celsjusza i także w godzinach popołudniowych.kalendarz brań szczupaka To są tylko moje osobiste przemyślenia, gdyż zaobserwowałem to tylko i wyłącznie na kilku łowiskach, na których spinninguję. Dlatego też każdy sam musi sprawdzić jak żeruje szczupak na jego łowisku. Są miejsca, gdzie ryba współpracuje np. tylko wieczorem. Tak naprawdę to sprawa indywidualna danego łowiska, więc na kalendarz brań szczupaka patrzę z dużym przymrużeniem oka.

Dodam jeszcze, że zdarzają się łowiska, gdzie szczupak w ogóle nie współpracuje na przynęty gumowe, a jedyną skuteczną przynętą jest np. wahadłówka Gnom. Takich niuansów jest wiele i każdy na swojej wodzie powinien sam wypróbować przynęty, które podpasują szczupakom.

Podsumowując, nie przykładam uwagi do śledzenia kalendarzy brań. Obserwuję zmiany w pogodzie i na tej podstawie oceniam sens wypadu nad wodę. Dla mnie kalendarz brań na szczupaka nie istnieje, a Wy co o tym myślicie? Napiszcie proszę w komentarzach swoje spostrzeżenia.

Oceń artykuł:

BeznadziejnySłabyŚredniDobryBardzo dobry (12 głosów, średnia ocen: 4,42 z 5)
Loading...

4 komentarze do “Kalendarz brań szczupaka

 • 6 czerwca 2017 o 14:49
  Permalink

  Też uważam, że te kalendarze brań to strata czasu.

  Odpowiedz
 • 3 października 2017 o 11:34
  Permalink

  Patrze na pogodę, tym się sugeruję.

  Odpowiedz
 • 19 października 2017 o 06:27
  Permalink

  No niestety te kalendarze to porazka. Nie sprawdzaja sie a porównanie kilku daje dziwny wynik.powiedzmy 10 maj w jednym kalendarzu brania zle a w drugim znakomite….trzeba patrzeć na pogode i warunki

  Odpowiedz
  • 21 października 2017 o 18:16
   Permalink

   Podobno na ryby pogoda zawsze jest dobra 🙂

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *