Jesienne szczupaki

Jesień to najlepszy czas do łowienia szczupaków. Na brania możemy liczyć praktycznie o każdej porze dnia. Pogoda jesienią jest różna, czasami słonecznie, czasami deszczowo i wietrznie. Nie należy się jednak zniechęcać, brania szczupaka z pewnością zrekompensują nam brzydką pogodę. Bardzo lubię jesienne łowienie również ze względu na spokój panujący nad wodą. Wyjątkowo przepiękne są poranki, gdy występuje mgła. W październiku i listopadzie mgły unoszą się przy powierzchni ziemi, zasilane wilgocią, której w tym okresie jest więcej niż w lecie.

Gdzie szukać jesienią szczupaka?
Odpowiedź jest prosta – wszędzie. Nie ma reguły, raz szczupak zaatakuje na płyciźnie, a innym razem na stokach i głębinach.
Tej jesieni łowiłem przede wszystkim na zbiornikach retencyjnych w Gdańsku, gdzie woda nie przekraczała często 1 metra. Wybierałem płytkie zatoki i rzucałem najczęściej wzdłuż trzcin, gdzie często rozproszona jest drobnica. Na 7 wyjść udało mi się złowić 3 szczupaki w tym jeden bez wymiaru, co jak na specyfikę i trudność tych łowisk uważam za dobry wynik. Wszystkie szczupaki trafiły z powrotem do wody. Zbiorniki retencyjne w Gdańsku są dość wymagającymi łowiskami pod kątem spinningu. Drapieżnik ma w nich bardzo dużo pożywienia i trzeba się trochę natrudzić, żeby wyjąć ciekawszą rybkę. O zbiornikach retencyjnych przygotuje za jakiś czas osobny wpis. Naprawdę są to ciekawe łowiska, lubię je ze względu na bliskość położenia, gdzie po pracy można wypocząć.

szczupak-01

Jak łowić szczupaki jesienią?
W tym wpisie nie będą omawiał przynęt na szczupaka. Chciałbym przekazać tutaj samą istotę ich prowadzenia. Dlatego też ten akapit to małe przypomnienie z lekcji biologii. Ryby charakteryzują się zmiennocieplnością, oznacza to, że w okresie późno jesiennym i zimowym temperatura wody ma wpływ na aktywność niektórych gatunków ryb. Szczupaki nie są tak aktywne jak latem. Zauważyłem, że jesienią zdecydowanie więcej brań jest przy powolnym prowadzeniu przynęty. Szczupaki w większości przypadków nie atakują tak agresywnie jak w maju czy miesiącach letnich. Dlatego też jesienią unikam szybkiego prowadzenia przynęt. Dobrze jest również postarać się o dozbrojkę przynęt gumowych, co zwiększy skuteczność zacięcia.

szczupak-02

Z tego artykułu warto zapamiętać, że szczupak późną jesienią i zimą jest bardziej leniwy, przez co prowadzenie przynęt powinno być wolniejsze.

Oceń artykuł:

BeznadziejnySłabyŚredniDobryBardzo dobry (3 głosów, średnia ocen: 2,33 z 5)
Loading...

2 komentarze do “Jesienne szczupaki

 • 30 września 2017 o 22:29
  Permalink

  Także jeżdżę na staw retencyjny jestem zadowolony jest piękny szczupak, okoń nieżelaznych różnie, ale najwięcej na małą obrotówke*

  Odpowiedz
 • 30 września 2018 o 08:43
  Permalink

  Super artykul. Właśnie jadę na szczupaka.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *