Jak złowić okonia?

W tym artykule postaram się przybliżyć najważniejsze czynniki, które odgrywają istotną rolę przy łowieniu okoni. Samym metodom połowu poświęcę odrębny artykuł, gdyż o technice łowienia na główkę jigową, oraz bocznym troku można napisać naprawdę wiele.

O jakiej porze dnia? Jaka musi być pogoda? Znalazłoby się dużo więcej pytań, ja natomiast na początek chciałbym opisać swoje doświadczenia związane z pogodą i porą dnia.

Kiedy bierze okoń?
Swoje największe okonie łowiłem nad jeziorem Narie, na głębokości nie przekraczającej 2 metrów. Woda o bardzo dużej przejrzystości.
okoń w wodzie
Podobne spostrzeżenia mam na zbiornikach retencyjnych, gdzie okonie atakowały z reguły przy samym brzegu, również w miejscach płytkich. Najlepiej według mnie biorą w pochmurne dni z lekkim wiatrem od zachodu. Ciśnienie również powinno być stabilne, dni z wahającym się mocno ciśnieniem atmosferycznym nie sprzyjają połowom garbusów. W słoneczne dni efekty bywały zazwyczaj średnie, w upalne dni było beznadziejnie. W porze zimowej, gdy jeszcze tafla wody nie jest zamarznięta okoń dobrze bierze po nocy, w której wystąpiły przymrozki.

Jaka pora dnia?
O jakiej porze dnia najlepiej bierze okoń? Ja bym powiedział, że o każdej poza nocą. Choć w nocy też miałem pojedyncze sztuki.

Dalsza część artykułu to opis sprzętu wędkarskiego, który ma duży wpływ na nasze rezultaty.

Wędka na okonia
Zaczniemy od wędki. Ja łowiłem swego czasu wędką Mikado Inazuma Flash Perch o ciężarze wyrzutu do 18 gram. Długość wędki to 240 cm. Cena tego kijka w granicach 170 zł. Sztywny blank, czuła część szczytowa, dobrze sygnalizująca brania. Bardzo dobrze czuć nawet najmniejsze brania okonka, jak również opad przynęty. Spotykałem się również z przyłowem w postaci szczupaków i kijek bez problemu sobie radził.

Kołowrotek na lekki spinning
Z racji tego, że jest to lekki spinning to i nie wymaga od nas mocarnego kołowrotka. Ja używałem kołowrotka Quantum Axil 30, choć spokojnie można używać mniejszego rozmiaru – 20. Dobry nawój linki, mocna przekładnia, precyzyjny hamulec – ważny jeśli trafi się jakiś przyłów w postaci szczupaka. Kołowrotek ma również dodatkową zaletę, a jest nią bardzo dobry stosunek jakości do ceny.

Jaka żyłka lub plecionka na okonia?
Plecionek na okonia nie stosuje, więc nie mogę obiektywnie się wypowiedzieć. Są tacy co stosują lekkie plecionki i odnoszą sukcesy. Używam żyłki Dragon Millenium Okoń o średnicy 0,16 mm. Wytrzymałość takiej żyłki to 3,2 kg. Dużo osób używa cieńszych żyłek, ale testowałem kiedyś 0,12 mm i niestety bardzo łatwo zrywała się na zaczepach. Z tą żyłką jest dużo lepiej, ale wiadomo to też nie plecionka więc czasami tracimy przynętę. Łowię zawsze z przyponem, gdyż doświadczyłem obcinki ze strony szczupaka.

Jakie przynęty na okonia?
Dużo zależy od pory roku i miejsca. Późną jesienią i zimą raczej obrotówki nie będą rewelacyjnym rozwiązaniem. Przede wszystkim gumki (twisterki i kopytka) – paprochy do 3 cm, ale też i większe rozmiary. Kolory przynęt: fiolet, seledynowy, ciemna herbata, zgniła zieleń, motoroil, żółty, biało-czerwony.
przynęty na okonia
twistery na okonia
paprochy na okonia
twisterki na okonia
Nie ma tutaj złotego środka, trzeba samemu testować na łowisku. To co na jednym łowisku jest przebojem, na innym może okazać się niewypałem. Testujmy, sprawdzajmy, a z czasem szczęście się do nas uśmiechnie.

Myślę, że udało mi się przybliżyć trochę informacji, szczególnie sprzętowych, które pomogą w łowieniu pięknych okoni. Nie mniej jednak zapraszam do śledzenia bloga. Wkrótce przygotuje wpis o metodach połowu na główkę jigową oraz boczny trok.

Oceń artykuł:

BeznadziejnySłabyŚredniDobryBardzo dobry (3 głosów, średnia ocen: 3,67 z 5)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *