Kołowrotek wędkarski jest niezwykle ważnym elementem każdej wędki, ponieważ w dużym stopniu decyduje o efektywności połowu. Jego podstawową funkcją jest spełnianie roli magazynowej dla żyłki wędkarskiej, a także zabezpieczenie jej przed zerwaniem za pomocą odpowiedniego hamulca. Kołowrotek pozwala też wędkarzowi na zarzucenie przynęty na dalekie odległości, niezależnie od długości wędziska oraz zajmowanej pozycji łowieckiej. Jak odpowiednio dobrać ten element ekwipunku do wędki?

Najlepsze kołowrotki wędkarskie

Kołowrotek do wędki na ryby powinien być przede wszystkim niezawodny i trwały, aby z powodzeniem spełniał swoją rolę przez wiele lat. W sprzedaży znaleźć można modele przeznaczone do połowu wielu różnych gatunków – zarówno mniejszych w postaci pstrągów, okoni czy jazi, jak i dużych szczupaków, boleni i sandaczy. Prawidłowo dobrany kołowrotek może więc skutecznie pomóc w połowie nie tylko ryb mniejszego żeru, ale również największych drapieżników.

Nowoczesne wyposażenie tego typu produkowane jest bardzo precyzyjnie, z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań technologicznych. W kołowrotkach stosuje się elementy poddane obróbce CNC, a także wyposaża je w nowoczesne hamulce magnetyczne. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby nabyć model przystosowany specjalnie do potrzeb wędkarzy leworęcznych.

Kołowrotki wędkarskie castingowe

Kołowrotki castingowe znane są również jako multiplikatory, które szczególnym powodzeniem cieszą się w Australii oraz w Stanach Zjednoczonych. Popularność zyskują również w Polsce, ze względu na zapewnienie wyjątkowej celności nawet przy bardzo dalekich rzutach.

Kołowrotki castingowe posiadają na wyposażeniu ruchomą szpulę, której ruch nadawany jest przez przynętę. Większość modeli tego typu nie posiada mechanizmu oscylacji oraz kabłąku, ponieważ za nawijanie linki na szpulę odpowiedzialny jest wodzik. Wyposażenie wędki do łowienia ryb w kołowrotek castingowy daje możliwość korzystania z hamulca walki w postaci gwiazdy oraz hamulca magnetycznego, który zwalnia obroty szpuli po rzucie. Tego rodzaju sprzęt znacząco zwiększa celność, a jednocześnie podnosi kontrolę nad przynętą. Kołowrotki te bazują na konstrukcji modeli morskich, dzięki czemu zwykle zapewniają dalszy wyrzut niż w przypadku spiningu.

Modele castingowe mogą występować w wersjach niskoprofilowych lub wysokoprofilowych, które różnią się budową, siłą hamulca, wagą, przełożeniem, nawojem oraz pojemnością szpuli. Większość takich kołowrotków posiada obudowę z materiału odpornego na rdzę, a także zapewnia bardzo dobre wyprofilowanie do dłoni oraz wyjątkowo płynną pracę.

Kołowrotki wędkarskie spinningowe

Kołowrotki spinningowe to bardzo dobra alternatywa dla modeli castingowych. Tego rodzaju wyposażenie doskonale sprawdza się zarówno w przypadku połowu w rzekach, jak i wodach stojących.

Kołowrotki spinningowe występują w wielu rozmiarach – warianty 500, 1000 i 2000 polecane są do połowu kleni, jazi czy okoni, natomiast 3000 i 4000 bardzo dobrze radzą sobie z sandaczami, szczupakami oraz boleniami. Kołowrotki wędkarskie spinningowe idealne do łowienia suma to z kolei te o rozmiarach 5000 i 6000. Poszczególne modele mogą się różnić także wagą, pojemnością szpuli, przełożeniem, nawojem oraz ilością łożysk, a także innymi kluczowymi parametrami.

Kołowrotki spinningowe występują też w wersjach z hamulcem przednim, tylnym oraz hamulcem walki. Bardzo dobre rezultaty daje naprzemienne wędkowanie castingowe i spinningowe, dlatego wielu wędkarzy z powodzeniem praktykuje taki system.

Cena i parametry kołowrotka wędkarskiego

W sprzedaży znaleźć można zarówno stosunkowo tanie kołowrotki dla amatorów, jak i znacznie droższe modele dedykowane zawodowcom. Cena nie powinna być jednak wyłącznym kryterium wyboru, ponieważ równie istotne pozostają parametry techniczne. W specyfikacji należy zwrócić uwagę na przełożenie kołowrotka, określające szacowaną liczbę obrotów szpuli w trakcie jednego pełnego zakręcenia korbką. Nie bez znaczenia pozostaje również pojemność szpuli, która wpływa na ilość nawijanej żyłki.

Przy wyborze kołowrotka warto kierować się także liczbą łożysk, ponieważ odpowiadają one za płynność pracy całego sprzętu. Istotną kwestią pozostają ponadto dodatkowe zabezpieczenia oraz inne udogodnienia, takie jak możliwość blokady wstecznych obrotów.

Wybór kołowrotka wędkarskiego

Wybierając kołowrotek wędkarski, warto zwrócić uwagę na renomę producenta. Wiele marek stawia obecnie na redukcję szkodliwych materiałów w procesie produkcji, a także stara się inwestować w nowoczesne technologie. Kołowrotki najbardziej pożądane przez wędkarzy powstają z aluminium, które cechuje się wysoką trwałością przy wyjątkowo niskiej wadze. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że elementy mechanizmów często produkowane są ze stali nierdzewnej.

W dobrej jakości modelach stosuje się również powłoki chromowe, niklowe i ceramiczne. Innowacyjnie zaprojektowane kołowrotki posiadają dzięki temu odpowiednio zabezpieczane korpusy, a także cechują się wzorową płynnością i zapewniają bardzo wygodne korzystanie z wędki.