Gumy na szczupaka

Na samym początku dziękuje za wszystkie pytania na Facebooku. Z każdym miesiącem otrzymuje ich coraz więcej. To niezmiernie cieszy i motywuje do dalszego pisania. W dzisiejszym poście odpowiem na pytanie: Jakie kolory gum stosuje w łowieniu szczupaków?

Od razu powiem, że nie ma idealnego koloru. Jeden odcień będzie dobry na jednej wodzie, a na drugiej może się nie sprawdzić. Duże znaczenie ma czystość wody, pogoda, promienie słoneczne. Jak widać jest kilka głównych czynników zewnętrznych, ale moim zdaniem najważniejszym aspektem jest prowadzenie i prezentacja przynęty. Odpowiednie prowadzenie przynęty w połączeniu z dobranym kolorem zwiększy nam prawdopodobieństwo ataku szczupaka.

Kolory gum na szczupaka:

Biały z niebieskim
kopyto relax 5 białe z niebieskim grzbietemBiały kolor + niebieski to bardzo dobre połączenie, praktycznie na każdą porę roku. Aczkolwiek najlepsze wyniki na ten kolor pojawiały mi się wiosną (początek maja), ale to nie jest reguła. Dodatkowo mamy tutaj akcent koloru czerwonego, który również dobrze działa na szczupaka. Przedstawiona przynęta to kopyto-5 firmy Relax o długości 12,5 cm.

Biały z czarnym
kopyto relax 5 białe z czarnym grzbietemBiały kolor + czarny grzbiet i czerwony ogon sprawdzi się na każdej wodzie. Kolor bardzo dobrze widoczny nawet w trudnych warunkach np. mętna woda po opadach deszczu. Często szukam różnego rodzaju gum zaczynając właśnie od tej palety kolorów. Powyższy ripper pochodzi od firmy Relax i ma długość 12,5 cm.

Motor Oil z białym
kopyto relax 5 motor oil z białymKopyto motor oil w połączeniu z kolorem białym przynosi całkiem fajne efekty. Lubie tego koloru używać w słoneczne dni. Sprawdzi się i na rzecze, jeziorze, czy zbiorniku retencyjnym. Też jeden z moich ulubionych kolorów od którego zaczynam łowienie. Powyższe zdjęcie to również 12,5 cm kopyto od Relaxa.

Herbata, motor Oil z pieprzem
kopyto mann's herbata z pieprzemKolor, który najczęściej używam przy łowieniu okoni, ale również bardzo dobrze działa na szczupaki. Mann’s robi całkiem ciekawe kopytka w dużej gamie kolorów, więc warto potestować nie tylko ten. Mam sentyment do tego koloru. Często zakładam przynęty w tym ubarwieniu, szczególnie łowiąc na zbiornikach retencyjnych w Gdańsku.

Żółty z czarnym i czerwonym
kopyto żółte RelaxChyba każdy spinningista posiada przynajmniej jedną przynętę na szczupaka w tym kolorze. Dla mnie to taki kolor standard, który mam zawsze na wyposażeniu. Zauważyłem, że kolor sprawuje się dobrze pod wieczór. Rano i w południe jakoś nie odnosiłem dużych sukcesów. Dużą rolę w tym ripperze odgrywa też czerwony ogonek, który fajnie akcentuje swoją pracę. Kopytko od Relaxa.

Marchewkowy z czarnym
kopyto relax marchewkoweripper relax marchewkowyKolor stosuję od jakiegoś czasu, wcześniej nie miałem przekonania. Zacząłem stosować, gdyż miałem sporo przyłowów małych pistoletów łowiąc okonie i sandacze. Jak łowiłem na boczny trok to zdarzały się obcinki małych paprochów. Staram się zakładać większe kopyta w tym kolorze, żeby unikać skubania małych okoni. Kolor marchewkowy z czarnym polecam również z domieszką brokatu lub pieprzu.

Powyższe kolory możecie sprawdzić na swoich łowiskach. Jeśli pominąłem jakiś ciekawy kolor to zapraszam do podzielenia się nim w komentarzach.

Oceń artykuł:

BeznadziejnySłabyŚredniDobryBardzo dobry (11 głosów, średnia ocen: 4,27 z 5)
Loading...

4 komentarze do “Gumy na szczupaka

 • 8 października 2016 o 19:57
  Permalink

  Potwierdzam, nie ma idealnego koloru gumy na drapieżnika. Dlatego wybierając się na łowy mam wiele do wyboru. Najgorzej jak zerwiesz ostatnio z danego koloru, na które były brania. Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • 15 października 2016 o 07:51
  Permalink

  hej fajny blog podoba mi się tu 😉 w wolnej chwili zapraszam do siebie 🙂

  Odpowiedz
 • 25 grudnia 2016 o 22:54
  Permalink

  Kopyta Relaxa to dobre gumy na szczupaka. Marchewkowe są bardzo łowne + brokat.

  Odpowiedz
 • 12 lipca 2019 o 13:12
  Permalink

  Ja w Holandi na jeziorze koło domu sprawdzałem różne kolory kupiłem białe kopyto i kiedy nie łowię wyciągam szczupaka

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *