Czeburaszka – łowienie okoni i białorybu

Niestety, ale natłok pracy nie pozwala mi pisać postów na blogu z większą częstotliwością. Cały swój wolny czas po pracy wolę spędzać nad wodą – od komputera trzeba w końcu odpocząć. W ostatnim czasie sporo testuje i eksperymentuje. Chce dobrać się do jak największych okoni, ale dość opornie mi to idzie. W sumie jak dotychczas bez większych sukcesów, oprócz ciekawych przyłowów. Jednakże w ostatnim czasie pomału zaczynam widzieć światełko w tunelu. Ale po kolei… Zacznę od tego, że od ponad 2 miesięcy moim pierwszym wyborem jest łowienie na czeburaszkę. Łowię głównie na Motławie, gdańskie zbiorniki retencyjne w tym roku odpuściłem. Z prostej przyczyny – ryby w nich z roku na rok mniej. Mięsiarze biorą wszystko jak leci. Nie chce mi się słuchać opowieści jaki to pyszny szczupak z tego zbiornika.

Czym jest czeburaszka?
Czeburaszka przywędrowała do Polski ze wschodu. Jest to ołowiana lub wolframowa kuleczka ze specjalnym otworem w środku, do którego wsuwa się odpowiednio wyprofilowany drucik. Drucik ten na obrzeżach kulki tworzy oczka. Mniejsze oczko używamy do mocowania plecionki, żyłki, czy fluorocarbonu. Na drugim oczku zakładamy haczyk z dużym oczkiem, aby mógł swobodnie przesuwać się po zaokrągleniu drucika.czeburaszka z haczykiem

Pierwsze moje podejścia do czeburaszki nie były udane, a wręcz mocno się zawiodłem, bo drucik mi ciągle spadał. Branie większego okonia kończyło się dużym ryzykiem. Drucik z kulki był wyciągany i mało brakowało, aby rybki schodziły razem z haczykiem. Te druciki też łatwo się wyginały. Później zacząłem stosować czeburaszki innych firm i było trochę lepiej, ale też nie do końca super. W sumie dopiero ostatnio trafiłem na czeburaszki wolframowe, które spełniają moje oczekiwania. Choć też trafiły mi się 1-2 egzemplarze, które się zsuwały, ale to kwestia, że ten drucik czasami przed zakładaniem trzeba odpowiednio ustawić. Później w trakcie łowienia to za dużo z tym roboty i nad wodą ciężko to skorygować, lepiej założyć nową, a starą do pudełka i w domu odpowiednio szczypcami ten drucik ustawić. W późniejszej części artykułu przedstawię czeburaszki jakich używam, a także haczyki, bo od nich również zależy bardzo wiele.

Łowienie na czeburaszkę
Czemu zacząłem łowić na czeburaszkę? Przede wszystkim dlatego, że łowię bardzo lekko i ciężko było mi znaleźć odpowiednie główki jigowe do mikro przynęt. Najmniejsze główki jigowe jakie miałem to haczyk #6 i gramatura 0,8 grama. Do najmniejszych przynęt jakie stosuje haczyk był za duży.

Najważniejszy aspekt to zdecydowanie dużo lepsza prezentacji przynęty. Szczególnie mowa o tych małych przynętach, z których można wyciągnąć dużo więcej akcji jak na główce jigowej. Praca przynęty jest bardziej naturalna, dzięki przegubowemu połączeniu kulki i haczyka. Przynęta pracuje swobodniej, jej praca nie jest tłumiona czy zniekształcona. W przypadku główki jigowej te połączenie jest takie sztywne i to wpływa jednak, że nie da się wycisnąć z danej przynęty maksimum.

Kolejny ważny czynnik to dużo mniejsza liczba zaczepów. Moim głównym łowiskiem jest rzeka Motława, a jak wiadomo w mieście zaczepów nie brakuje i nie mam na myśli tutaj roślinności, a przede wszystkim wszystko to co ludzie wrzucają do wody. Łowiąc na główkę jigową zaczepów było zdecydowanie więcej. Poznaje to zawsze po ilości przynęt, która mi zostaje w pudełkach.

Ważna informacja przynajmniej z mojego punktu widzenia to lepiej te czeburaszki dozbroić sobie w hak w domu. Nad wodą wyciąganie tego drucika i montaż jest trochę problematyczny. To są tak niewielkie rozmiary, że jak drucik lub kulka spadnie w trawę to można już tego nie znaleźć. Ja tak właśnie straciłem, więc stąd takie luźne spostrzeżenie.

Jeśli ktoś myśli, że będzie sobie szybko demontował przynajmniej te podstawowe modele czeburaszek to jest w błędzie. Nie da się na drucik jednej wielkości zakładać kulki o większej gramaturze. Trzeba najlepiej wyjąc nową czeburaszkę z drucikiem i zawiązać ją na nowo.

Prowadzenie przynęty
Wszystkie kombinacje dozwolone. Ja stosuję np. lekkie podbicie przynęty z dna, mocniejsze podbicie przynęty z dna, szuranie przynęty po dnie, podbijanie przynęty skokowo, podbijanie przynęty w toni. Częstotliwość powtarzam co 3-4 sekundy.

Zauważyłem też, że ryba czasami lubi uderzyć jak jeszcze nie skasuje luzu na kołowrotku po rzucie. Przynęta opada wtedy naturalnie i chyba to najbardziej kusi oksy.

Jeśli jest nurt to lubię też rzucić przynętę, aby sobie spokojnie płynęła i po 3-4 sekundach lekko ją poruszyć. I taką leniwą sekwencję powtarzam kilka razy. Z reguły jest wtedy dość mocne branie, dobrze odczuwalne na dolniku.

Czeburaszki ołowiane
Od nich zacząłem swoją przygodę, ale w chwili obecnej już nimi nie łowię. Przede wszystkim słaba jakość wykonania – słaby drut, który się rozgina. Miałem lakierowane i też lakier schodził po jednym łowieniu. Wielkość – czeburaszki ołowiane o tej samej wadze co czeburaszki wolframowe mają większą średnicę. Widać to gołym okiem, dlatego łowiąc bardzo lekko zdecydowanie wolę stosować wolframowe. Na poniższym zdjęciu czeburaszka rozbieralna ołowiana vs czeburaszka rozbieralna wolframowa o tej samej wadze.porównanie czeburaszek

Czeburaszki wolframowe
Ten rodzaj czeburaszek stosuje na co dzień i jestem bardzo zadowolony. Zaopatruje się w czeburaszki Intech Tungsten 74. Czeburaszki rozbieralne tego producenta występują w 2 kolorach – złoty i srebrny. Czeburaszka wolframowa złota kosztuje około 2,45 zł. Czeburaszka wolframowa srebrna do nabycia już od 1,60 zł. Czeburaszki złote stosuję głównie do białorybu – trafiały mi się na nią leszczyki oraz dorsz. ta do okoni używam srebrnych, ale to przede wszystkim ze względu na łowisko, bo jednak Motława obfituje w małe szczupaczki i szkoda mi tracić tych złotych. Przyznam szczerze, że w tym roku i tak nie jest źle. Miałem dopiero kilka obcinek, większość szczupaczków udało się zaciąć za górną wargę przez co udało się rybki wyholować. Szkoda tych rybek zakolczykowanych, ale nic na to nie poradzę. Założę przypon to łowienie na takie gramatury mija się z celem. A łowię na czeburaszki od 0,7-1,5 grama. Największe jakie zakupiłem to 2,5 gramowe, ale trzymam je na inne łowiska.

Haczyki do czeburaszki
Haki do czeburaszki to bardzo ważne ogniwo. Haczyki do czeburaszek muszą posiadać duże oczko, które swobodnie będzie manewrować po oczku. Muszą być ostre i przede wszystkim nie mogą się tak tępić na byle jakim krzewie wyciąganym z wody. Trochę firm już sprawdziłem i muszę powiedzieć, że najlepsze są haki Gamakatsu Single 31. Cenowo paczka około 15 zł, ale jakość jednak jest bardzo dobra. Rozmiary haków jakie stosuje do swoich przynęt to najczęściej #8, #10 i #12. Wychodzę z założenia, że lepiej zainwestować nieco więcej w lepszej jakości haczyki, niż później demontować na rybach czeburaszkę z powodu tępego haczyka.haki do czeburaszek

Efekty łowienia
Jak do tej pory nie udało złowić mi się okonia 30 cm i więcej. Największe były w przedziale 26-28 cm i cała masa takich 18-22 cm. okoń 28 cmokoń na czeburaszkęokoń z MotławyW maju i na początku czerwca złowiłem tych okoni na Motławie całą masę. Nigdy wcześniej tak wielu rybek podczas pojedynczego wyjścia na Motławie nie miałem. Jednakże cały czas się uczę i testuje różne metody prowadzenia przynęt. Do tego mam już kilka swoich miejscówek, w które idę zawsze, bo z reguły coś z tych miejsc wyciągam. Wiadomo, fajnie byłoby gdyby trafił się okoń 30+, ale to nie jest takie proste.

Miałem również bardzo ciekawe przyłowy w postaci – leszcza, dorsza, kilku krąpi. leszcz Motławadorsz MotławaPojawił się również wymiarowy boleń i sandacz, ale mętnooki był jeszcze w okresie ochronnym.boleń Motławasandacz Motława

Czy łowienie na czeburaszkę to skuteczna metoda? Na to pytanie nie znam odpowiedzi. Na jednej wodzie tak, a na innej może nie. Jest wiele czynników, które wpływają na nasze rezultaty. Każda woda jest inna i o tym należy pamiętać.

Podsumowując, trzeba próbować różnych metod i nie zniechęcać się po jednym razie. Wędkarstwo uczy pokory i trzeba nie zrażać się niepowodzeniami. Nad wodą testujmy jak najwięcej, szukajmy nowych miejsc, przynęt i kolorów.

Oceń artykuł:

BeznadziejnySłabyŚredniDobryBardzo dobry (12 głosów, średnia ocen: 4,42 z 5)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *