Boleń na spinning

Boleń pospolity (rapa) to gatunek ryby z rodziny karpiowatych. Drapieżna ryba słodkowodna, bardzo cwana i ostrożna.
Boleń rekord polski: największy boleń w Polsce ważył 8,49 kg i mierzył 89 cm.
Boleń okres ochronny: trwa od 01.01 – 30.04.
Boleń wymiar ochronny: wynosi 40 cm.

Czy boleń jest smaczny? Boleń to ryba, która ma jałowy smak i ogromną ilość ości. Opinie niektórych wędkarzy, którzy mówią, że można tą rybę dobrze przyprawić jakoś do mnie nie przemawia. Gdyba ta ryba była taka dobra to podawano by ją w restauracjach, a jakoś nigdy nie spotkałem się z tym. Dla mnie to mało istotny fakt, bo nie zabieram ryby z nad wody, ale jak już ktoś chce zabrać bolenia to nie polecam.

Jak złowić bolenia?
2 i 3 maja starałem się złowić bolenia na Motławie w Gdańsku. Już kilka dni wcześniej zauważyłem, że bolenie atakują ukleje. Dlatego też postanowiłem, że w majówkę pochodzę trochę za tą rybą. Sposób na bolenia? Nie mam dużego doświadczenia w łowieniu na Motławie, a tym bardziej w łowieniu na tej rzece boleni. Według mnie każda woda jest inna i trzeba znaleźć odpowiednią przynętę. Jeden wobler na bolenia będzie dobry na Wiśle, a na Motławie może się nie sprawdzić. Wszystko też zależy od sposobu prowadzenia przynęty, warunków pogodowych. Jeśli chodzi o Motławę to łowienie najlepiej zacząć z rana, gdyż po godzinie 10 nad wodą robi się dość spory hałas. Kajaki, łodzie motorowe, statki to wszystko nie sprzyja łowieniu. Szczególnie duża ich aktywność w dni wolne od pracy. Trzeba naprawdę uważać, żeby kogoś przypadkiem nie zahaczyć. Po godzinie 10 aktywność bolenia spada, już rzadziej widać na wodzie ataki.

Ja zakupiłem sobie dość ciekawy wobler Salmo Thrill 7 Gunmetal Fish (TH7GF) – 7,0 cm i 12 g. Thrill 7 jest woblerem tonącym schodzącym na głębokość od 0,3 – 5,0 m. wobler na boleniawobler Salmo Thrill 7 Gunmetal FishSalmo Thrill 7 Gunmetal FishUżywałem plecionki w kolorze fluo o grubości 0,10 mm, aczkolwiek w następny weekend spróbuję z żyłką z domieszką fluorocarbonu Dragon HM 80 – 0,16 mm. Żyłka jest bardziej elastyczna i ma lepszą amortyzację. Do plecionki zawiązałem krętlik z agrafką i do agrafki wobler. Thrill 7 Gunmetal Fish należy prowadzić szybko. Jest to wobler, który symuluje uciekającą ukleję. Dlatego też proszę się nie dziwić, że wobler słabo pracuje, bo on nie będzie uciekał na boki. Wędkę należy mieć uniesioną do góry. Rzucamy i jak widzimy, że przynęta wpada do wody w tym momencie zaczynamy zwijać.W ciągu 2 dni wykonałem niezliczoną ilość rzutów. Po jednym rzucie miałem atak przy samym brzegu, ale boleń nie trafił w przynętę. Dwukrotnie zauważyłem, że boleń płynął za przynętą, ale nie zaatakował. Widocznie coś mu nie pasowało – przynęta, a może plecionka fluo? Minusem tego woblera moim zdaniem jest plątanie się kotwiczek z plecionką. Nie jest to fajne.

Podczas tych 2 dni bolenia nie udało mi się złowić i kolejne próby najprawdopodobniej w najbliższy weekend. Tym razem sprawdzimy woblerka smużaka firmy Salmo – Lil Bug 3 w kolorze Ladybird o wielkości 3,0 cm i wadze 4,3 g.smużak Salmo Lil Bug 3smużak Lil Bug 3

Oceń artykuł:

BeznadziejnySłabyŚredniDobryBardzo dobry (2 głosów, średnia ocen: 5,00 z 5)
Loading...

2 komentarze do “Boleń na spinning

 • 5 września 2016 o 22:16
  Permalink

  Nigdy nie miałem okazji Bolenia:) a piszesz o plątaniu z plecionką, na mojej robinsona Diplomat Pike Spin, jakoś mi się mniej plącze, podobno przelotki jakieś specjalne tu dali

  Odpowiedz
  • 5 września 2016 o 22:27
   Permalink

   Nie co lepiej jest jak na krótko przed wpadnięciem woblera do wody zamknie się kabłąk.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *